Београд: Средствима града обновљен део Прихватилишта за псе и мачке у Овчи

Извор: Викиновости

16. јул 2010.
Београд/ Србија

Реновирани део Прихватилишта за псе и мачке у Овчи, који је откад је отворен азил у Раковици заправо карантин, већ сутра ће примити нове „станаре”. У објекту од око 300 квадрата комплетно је саниран кров, замењене хидро и електроинсталације, столарија, вентилациони систем, плочице, а обављени су и молерски и фарбарски радови. Објекат је раније био девастиран и кров је прокишањавао, па је реконструкција била нужна.

Према речима Владимира Терзина, помоћника секретара за комуналне и стамбене послове, откад је град преузео оснивачка права над Ветеринарском установом „Ветерина Београд” помаци су значајни, како у спровођењу стратегије, која за крајњи циљ има смањење броја напуштених животиња, тако и у улагањима у објекте за њихов смештај како би се постигао што бољи стандард.

– Стратегија града подразумева да се напуштене животиње не убијају већ да се стерилишу, вакцинишу, чипују и потом враћају на место одакле су узете, под условом да нису агресивне. Уз сталну контролу њиховог здравственог стања, добићемо популацију паса која је неопходна граду, пре свега због биолошке равнотеже. У реновирање овог карантинског објекта град је уложио 1,75 милиона динара, а у будућности ћемо се трудити да обновимо и остале делове, који безмало да нису обнављани откад су изграђени – казао је Терзин.

До отварања Центра за стерилизацију с прихватилиштем у Раковици, објекат у Овчи био је једини такве намене и просечно се „обрађивало” од осамдесет до сто паса. Сада се месечно стерилише и чипује и до 400 животиња и тим темпом ускоро у Београду неће бити животиње која није прошла третман. С друге стране, нове одлуке су у припреми, а новина је да ће у читав процес бити укључене и власничке животиње, за које се показало да су прави извор проблема због неконтролисаног парења. Упоредо са овим активностима, нагласио је Терзин, до краја ове и током следеће године предстоји и отварање нових азила и то у Младеновцу, где је општина сама почела да гради, а град ће помоћи да се објекат и заврши, затим на Палилули, у простору који је уступила корпорација ПКБ и на Звездари, на плацу који је уступила ова општина. Крајем године очекује се и поновно бројање напуштених животиња. По садашњим подацима има их око 4.500, а статистика иде у прилог томе да је стратегија града исправна јер је у прва три месеца број уједа паса смањен за 11 одсто.

Братислав Станковић, в. д. директора „Ветерине Београд”, истакао је да у реновираном објекту има 17 боксова, плус десет за мало крупније псе, као и десетак боскова за мачке. Намењен је животињама које су нанеле повреду човеку. У старом делу објекта налазе се повређени или болесни пси, који су ту до излечења, после чега се враћају у азил у Раковици, где улазе у програм стерилизације, вакцинисања и обележавања.

Извор[уреди]