Београд: Спасовданска литија и ове године окупила велик број грађана

Извор: Викиновости

13. мај 2010.
Београд/ Србија

Град Београд и Београђани обележили су данас славу главног града Вазнесење господње – Спасовдан, најпре светом литургијом у Вазнесењској цркви, а потом и традиционалном литијом. У поворци која се кретала главним градским улицама били су градоначелник Драган Ђилас, председник и заменик Скупштине града Александар Антић и Зоран Алимпић, те овогодишњи домаћин славе члан Градског већа Милета Радојевић. Уз њих су били и помоћник градоначелника Александар Шапић и члан Градског већа Дарко Божић, као и принц Александар и принцеза Катарина. Спасовданска литија и ове године окупила је велик број верника и поштовалаца овог дана и градске славе.

Испред Вазнесењске цркве у 11 сати формирала се литија, која је у 11.30 часова кренула улицама града. Литија се кретала од Вазнесењске цркве, улицама Кнеза Милоша и Краља Милана до Теразијске чесме, где је било прво стајање и где су се читале молитве за здравље Београђана. Настављено је Кнез Михаиловом и Париском до Саборне цркве, где је било друго стајање и где су се читале молитве за поштеду од страдања и најезде туђина, против међусобног трвења, за мир и благостање. Потом се литија вратила улицама Кнеза Симе Марковића, Поп Лукином, Бранковом, Краљице Наталије, Добрињском до Вазнесењске цркве, где је било треће стајање и где су се читале молитве у спомен свим палим јунацима Београда. На овај начин се симболично је затворен круг.

Смисао литије јесте да се блага вест о вазнесењу Исуса Христа пронесе кроз Београд и он тако уздигне према Богу, те да сви Београђани прођу литијом као преображени народ. На челу свечане поворке носио се Јерусалимски крст, икона Спасовдана и копија иконе Тројеручице, поклон манастира Хиландар Вазнесењској цркви, звонца, са сваке стране жито и славски колачи, по шест барјака са централним барјаком Градске управе из 1938. године, по пет рипида, посуда са освећеном водом и босиљком, вино и по пет икона са сваке стране. По повратку иконе у Стари двор, у присуству челника града и домаћина славе упаљени су свећа и кандило.

Извор[уреди]