Београд: Санација обалоутврда са пристаном у делу Земунског кеја

Извор: Викиновости

29. јул 2010.
Београд/ Србија

Уговор о санацији обалоутврде са пристаном у Земуну потписан је данас у Скупштини града. У присуству градоначелника Драгана Ђиласа и градског архитекте Дејана Васовића, уговор су потписали секретар за комуналне и стамбене послове Предраг Петровић, председник општине Земун Бранислав Простран и директор Јавног водопривредног предузећа „Београдводе” Милош Миловановић.

Градоначелник је истакао да Београђанима земунски, али и новобеоградски кеј много значе, те да због тога похваљује иницијативу општине.

– Иницијатива општине Земун од пре неколико месеци да се уреди овај део кеја, радо је прихваћена. Да је ниво воде нижи, радови би могли сутра да почну, али сачекаћемо да се ситуација стабилизује. Ипак, Београд и Земун ће следеће године моћи да се похвале лепим шеталиштем, где чак и данас борави велик број људи, а биће их још више када се комплетно све уреди. Овакву сарадњу имамо и са другим општинама које дају добре идеје, како би после нас остало нешто чиме можемо да се похвалимо – казао је Ђилас.

У интересу развоја привреде, туризма, заштите животне средине и културе града и општине Земун, издвојена су знатна средства са санацију обалоутврде са пристаном, у дужини од око 450 метара, на потезу од ресторана „Шаран” до ресторана „Венеција”. Према речима Предрага Петровића, радови би требало да почну у септембру и да буду завршени до марта наредне године. У овој години за ту намену град је издвојио 50 милиона динара, исто толико издвојила је и општина Земун, а десет милиона обезбедиле су „Београдводе”.

– Прошло је непуних годину дана откад је град преузео ингеренцију над својим рекама и приобаљем. Подсећам да је у том кратком периоду решено неколико горућих проблема: завршен је насип на Ади Циганлији који штити Макишко поље и водоизвориште од стогодишњих вода, а први пут нисмо имали великих проблема код куле Небојша токомвишег нивоа река. Остало је да се реши и проблем Баре Венеције како би град напокон током великих поплава могао да буде заштићен и безбрижан. Потписивањем данашњег уговора, решићемо проблем стогодишњих вода и у овом делу Земунског кеја – казао је Петровић.

Милош Миловановић је нагласио да ће по завршетку овог посла Земун бити заштићен. Доња шеталишна стаза, због повишеног нивоа Дунава, често је била под водом, уз велико скупљање муља, а када се заврше предстојећи радови, она ће безмало током читаве године бити доступна грађанима. Бранислав Простран је истакао да ће санација обалоутврде допринети економском развоју Земуна.

– Отворићемо Земун према Дунаву и омогућићемо долазак домаћих и страних туриста, што ће свакако допринети и новим радним местима и процвату општине – рекао је Простран, додајући да је ово пример добре сарадње града, општине и једног јавног предузећа.

Поред учешћа у финансирању самих радова, општина ће финансирати и израду пројектно-техничке документације и прибавити потребне сагласности од јавних предузећа и државних органа, у чему ће јој и град помоћи. На Земунском кеју пре три године сређена је обалоутврда од ресторана „Шаран” до СК „Радецки”, у дужини од 350 метара, што је била прва изграђена обалоутврда у Београду од 1990. године. Већи део средстава (62 од око 84 милиона динара) обезбеђена су из Националног инвестиционог плана.

Извор[уреди]