Београд: Реализација неколико пројеката из области заштите животне средине

Извор: Викиновости


23. децембар 2009.
Београд/ Србија

Секретаријат за заштиту животне средине финансира у наредном периоду реализацију неколико пројеката из области заштите животне средине. To су следећи пројекти: „Књига радова о екологији”, „Повећање енергетске ефикасности у београдским установама и институцијама”, „Ехо-Силафест” и акцију чишћења рукавца Дунавац на Ади Хуји.

Пројекат удружења грађана „Сфера Но”, под називом „Књига радова о екологији”, јесте публикација у чијем издавању секретаријат учествује са 600.000 динара. Књига је збирка радова ученика из шест основних школа са Врачара насталих у оквиру акције рециклаже током ове године, са идејом да се птици роботу да име. Књига ће, као и птица, имати циљ да промовише рециклажу и утиче на свест, посебно најмлађих, о њеном значају. Птица робот је еколошки пројекат, зачет 2007. године, а идејна ауторка је из невладине организације „Сфера Но”, магистар примењене уметности Биљана Биба Вицковић. Пун допринос у реализацији овог пројекта дали су и стручњаци Иновационог центра Електротехничког факултета, фирма ЛИМЕС и „Kuzman art workshop”, а подржали су га, поред овог секретаријата, и Влада Србије, Агенција за сарадњу са невладиним организацијама и европску хармонизацију, Амбасада Краљевине Холандије, општина Врачар и многи појединци.

Пројекат удружења грађана „Центар за мониторинг и евалуацију”, под називом „Повећање енергетске ефикасности у београдским установама и институцијама”, у чијој реализацији секретаријат учествује са 450.000 динара, представља део активности које се морају спровести на нивоу Београда како би се достигли високи стандарди штедње енергије. На подручју Београда тренутно не постоји систематски приступ смањењу потрошње енергије, а осим неколико појединачних примера, обновљиви извори енергије готово се не користе. Пројекат обухвата активности везане за промовисање енергетске ефикасности, путем објављивања „Приручника за повећање енергетске ефикасности у београдским установама и институцијама”, промотивних активности, дистрибуције приручника, и мониторинга и евалуације пројекта.

Реализацију ретроспективе филмског фестивала „Ехо-Силафест”, који је спровело Удружење грађана „Некомпромитовани интелектуалци Београда”, Секретаријат за заштиту животне средине подржао је са 300.000 динара. Поред важне улоге коју овај фестивал има у образовању омладине и ширег становништва, ово је једини филмски фестивал у Србији, који као посебну категорију има еколошки филм. Еколошки филмови данас су веома присутни у светској продукцији документарног филма, али су код нас ретки иако је са еколошког аспекта Србија једна од најугроженијих земаља у региону.

Акцију чишћења рукавца Дунавац на Ади Хуји (носилац пројекта је Удружење грађана Еко покрет „Штедиша”) овај секретаријат је подржао са 150.000 динара. Стање квалитета воде у Дунавцу погоршава се из године у годину канализационим изливима и непосредним уливањем Миријевског потока који је знатан загађивач. Овај простор који има велики потенцијал је запуштен дугогодишњом небригом, девастиран и неуређен, а самим тим неискоришћен. Мотив овог секретаријата да подржи Еколошки покрет „Штедиша” и помогне у даљој реализацији акција чишћења јесте буђење свести да о проблемима животне средине, у оквиру својих могућности, и појединци и групе грађана могу да на локалном нивоу дају свој допринос.

Извор[уреди]