Београд: Програм „Научите старе занате” у Основној школи „Исидора Секулић” и Математичкој гимназији

Извор: Викиновости


17. август 2010.
Београд/ Србија

Програм „Научите старе занате”, који финансира Секретаријат за спорт и омладину, одржава се ове и идуће недеље у Основној школи „Исидора Секулић” и Математичкој гимназији. Пројекат Удружења за очување и неговање културне баштине „Баштина” обухвата радионице ручног ткања, златовеза, иконописа и сликања на стаклу за ученике београдских основних и средњих школа.

– Удружење „Баштина” често организује изложбе радова у текстилним техникама, керамике, ручно рађеног уникатног накита, сувенира, маски и радова из области иконописа. Млади људи су заинтересовани за ове изложбе, али су ретке школе које обучавају овим занатима, па смо дошли на идеју да током лета организујемо радионице у којима би они савладали основне технике. У школи „Исидора Секулић” обуку ручног ткања и златовеза похађају ученице углавном основних школа, мада има и средњошколки, а поучићемо их и кукичању. Иконопис и сликање на стаклу у Математичкој гимназији уче углавном дечаци, ученици ове средњошколске установе. Има доста талентоване деце која веома лепо раде, а посебно смо задовољни с обзиром на то да за старе занате треба и доста стрпљења – каже руководилац програма и један од едукатора Весна Митић-Петковић.

Јана је сама научила да везе и тка, а у летњу школу је дошла да усаврши ове технике. Наравно, уз дружење се лакше учи, а посебно јој је драго што је стекла другарице које су старије од ње, каже ова ученица петог разреда основне школе. Она је данас на разбоју радила са Саром, ученицом трећег разреда средње школе, којој се највише допада ткање.

– Летња школа старих заната је одлична идеја и веома ми се допада све што сам досад научила. Радионице су веома поучне, али и забавне, а добро је и што време које током лета проводим у Београду могу паметно да искористим – истиче Сара.

Радови настали у оквиру овог пројекта биће изложени у Математичкој гимназији 16. септембра, а 4. октобра у Војном музеју.

Извор[уреди]