Београд: Премијера представе „Рика у Блоку” у Новобеоградској културној мрежи

Извор: Викиновости

1. јун 2010.
Београд/ Србија

Првим извођењем представе „Рика у Блоку” премијерно је подигнута и завеса у Новобеоградској културној мрежи, која је основана са циљем да позориште и културу приближи својим становницима. Не ради се о покушају копирања неког позоришта са друге стране реке, већ о стварању једне потпуно нове сцене која је недостајала Новом Београду. Премијери је присуствовао председник општине Нови Београд Ненад Миленковић, као и бројни званичници општине и пријатељи позоришта, који су пружили подршку у изградњи нове позоришне сцене.

Комад „Рика у Блоку”, рађен по мотивима чувене антифашистичке драме „Носорог” Ежена Јонеска, премијерно је изведен 31. маја у 20 часова, у сали Новобеоградске културне мреже, у Блоку 45. Критика глобалног друштва, приказана метафором претварања свих људских вредности у вредности носорога (дебелокошца), намењена је тинејџерима. Радња представе смештена је у новобеогрдским блоковима, а текст прилагођен младима и уз много добре музике, у извођењу Вуду Попаја, нуди и могућу алтернативу (литературу, музику, позориште) као полазиште за отпор „носорогизму” у свим облицима.

Главни јунак Марко одбија да се прикључи крду у коме су његови родитељи, наставници, другови из блока, па чак и девојка у коју је заљубљен. Усамљен је у борби против носорога све док се на сцени не појави Вуду Попај. Он се не бори против носорога њиховим средствима јер дубоко верује у победу само ако остане веран људскости. Верује да је човек изнад кратковидог дебелокошца, који гази све на путу до циља (носорог је једина животиња која не иде уназад). Тако Марко заједно са Вуду Попајем песмом носороге враћа међу људе.

Деца, којима је ова представа и намењена, одлично су реаговала, а како кажу, препознали су ситуације из свакодневног живота што је било нарочито занимљиво.

Комад је режирао Ненад Пурић, а улоге тумаче Раде Ћосић, Слободанка Латиновић, Новак Симић, Андријана Тасић, Владимир Тешовић, Немања Оливерић и Раденко Стојановић, познатији као Вуду Попај.

Извор[уреди]