Пређи на садржај

Београд: Представљен пројекат „Подизање капацитета политичких институација града Београда”

Извор: Викиновости

24. мај 2010.
Београд/ Србија

На Факултету политичких наука данас је представљен пројекат „Подизање капацитета политичких институација града Београда”, који је реализовао Центар за демократију овог факултета. Презентацији истраживања обављеног током прошле и ове године присуствовали су министар за државну управу и локалну самоураву Милан Марковић, градоначелник Београда Драган Ђилас, помоћник градоначелника Живорад Анђелковић, заменик председника Скупштине града Зоран Алимпић и представници појединих одборничких група у градском парламенту.

Руководилац овог пројекта др Славиша Орловић рекао је да је циљ студије да понуди решења која ће повећати ефикасност рада града Београда и његових општина. Поједини предлози могли би се наћи и у новом закону о главном граду, нагласио је Орловић, додајући да је истраживачки тим имао пуну подршку градских институција, предузећа и установа.

Правни експерт Слободан Вучетић заложио се за проширење надлежности града Београда у областима просторног планирања, инспекцијског надзора и средњошколског образовања, док је професорка Снежана Ђорђевић истакла потребу да београдске општине добију далеко већи обим послова и финансијску аутономију.

– Општине, а преко њих и месне заједнице, морају добити веће надлежности јер ваља следити принцип да ниво власти који је најближи грађанима треба и да решава њихове проблеме. Предлажемо и да се укине монопол јавних градских предузећа и да се у комуналној области уведе конкуренција. Одговарајућим правним решењима морају се омогућити концесије и франшизе – рекла је професорка Ђорђевић.

Говорећи о избору одборника за општинске скупштине и градски парламент, професор Милан Јовановић рекао је да би пропорционални систем са елементима непосредног избора било најбоље решење.

Члан тима Љиљана Брдаревић казала је да је крајње време да јединице локалне самоуправе, па и Београд, добију право располагања својом имовином, као и да Београд, с обзиром на повећан обим посла, мора имати и посебне изворе финансирања. Професор Ратко Божовић говорио је о надлежностима Београда у области културе и заложио се за њихово проширење.

Захваливши Факултету политичких наука на овој студији, министар Марковић је рекао да је својим колегама министрима упутио писмо са питањем које су надлежности спремни да препусте граду Београду и да ових дана очекује одговоре.

– Важно је знати да сви закони који се доносе, а то значи и Закон о главном граду, морају бити у складу са Уставом Србије, који је по мом мишљењу у неким сегментима противречан – казао је министар Марковић.

Он је најавио да ће током ове године бити усвојен закон који ће локалним самоуправама омогућити да располажу својом имовином, као и да је добио сагласност Министарства трговине да тржишне инспекције пређу под окриље градова и општина.

Извор

[уреди]