Београд: Представљена публикација „Квалитет животне средине града Београда”
Поводом Светског дана животне средине данас је у Старом двору представљена публикација „Квалитет животне средине града Београда 2009”. Промоцији су присуствовали Зоран Алимпић, заменик председника Скупштине града, Горан Триван, градски секретар за заштиту животне средине, и др Слободан Тошовић, директор Градског завода за јавно здравље.
Горан Триван, градски секретар за заштиту животне средине, рекао је да овај секретаријат већ традиционално, од 2003. године, а пред обележавање Светског дана животне средине, представља публикацију о квалитету животне средине у Београду.
– Животна средина нам је једнаког квалитета као и ранијих година, у неким сегментима чак је мало и побољшана, али је најважније да није лошија. Сматрамо да јавност има право да буде упозната са свим аспектима животне средине, а овом приликом треба рећи да ће ускоро бити усвојена и стратегија пошумљавања Београда, што је кључни фактор за бољу животну средину. Поред тога, треба споменути и крупне инфраструктурне пројекте града, мостове и обилазнице, који ће свакако битно утицати на побољшавање квалитета ваздуха у граду. Ово је прилика и да подсетимо на сутрашњу велику акцију уређивања Београда, у којој ћемо учествовати организовано, у сарадњи са Министарством за заштиту животне средине. У овој акцији учествоваће око 4.800 наших колега, као и велики број волонтера – рекао је Триван.
Он је подсетио да ће ускоро бити реализован пројекат видео-надзора на депонијама као превентива будућем загађивању отпадним материјама.
Др Слободан Тошовић је истакао да је мали број градова који на овако систематичан начин управља животном средином, подсетивши да се квалитет воде за пиће прати већ 60, а ваздух 50 година.
Представљајући публикацију, др Снежана Матић-Бесарабић из Градског завода за јавно здравље рекла је да су њоме обухваћени ваздух, вода, земљиште, бука и радиоактивност. Према њеним речима, повећана је концентрација сумпор-диоксида, без прекорачења дозвољених вредности, а најзагађеније су раскрснице у Нушићевој, код „Лондона” и Железничке станице. У односу на резултате из прошлогодишње публикације, погоршан је квалитет воде Дунава, али је побољшан квалитет савске воде. Бука је мерена на 30 места у граду, а на 26 је повећан и дневни и ноћни ниво буке. Земљиште у зони изворишта и паркова је без токсичних материја, док је радиоактивност знатно нижа у односу на прошлу годину. Квалитет узорковања је ове године био бољи јер се располаже много већим бројем аутоматизоване опреме.
Овој манифестацији придружио се и Центар за фото-таленте, који је организовао изложбу награђених радова уметничких фотографија „Еко-фото 2010 – однос према животној средини”.