Београд: Почео Међународни конгрес хотелијера
Ова страница је архивирана и даље измене нису препоручене.
Имате исправке? Додајте шаблон {{измена заштићеног}} на страници за разговоре заједно са Вашим текстом, и она ће бити указана администраторима. Напомињемо могућност да коришћени извори више нису доступни на интернету. |
18. јануар 2010.
Београд/ Србија
Годишњи конгрес Међународне асоцијације хотела и ресторана почео је данас у хотелу „Континентал” у Београду и трајаће до 21. јануара. Највећем светском скупу хотелијера присуствује 250 учесника из 42 земље Европе и света. Тема конгреса је „Нови трендови у хотелијерству и Балкан као ново туристичко тржиште Европе”. Покровитељи су Министарство економије и регионалног развоја, као и туристичке организације Србије и Београда.
– Због светке кризе све европске земље прошле године забележиле су пад прихода од туризма од три до седам осто, али је код нас остварен раст од скромних један одсто. У исто време за шест одсто повећан је број ноћења. Ипак, не треба се заваравати јер смо од туризма остварили приход од само 900 милиона долара, што је далеко мање од земаља сличних нашој. Да бисмо имали боље резултате, морамо непрестано улагати у објекте и, што је још важније, подизати ниво квалитета услуге. Када је квалитет услуге добар, цена је увек на другом месту – рекао је Млађан Динкић, министар економије и регионалног развоја.
Динкић је подсетио да је за хотеле и ресторане ПДВ код нас осам одсто и најавио низ стимулативних мера за оживљавање неше хотелијерске и туристичке понуде. Влада ће преко пословних банака обезбедити повољније кредите, а биће издвојена и средства за обуку наших хотелијера у иностранству. Председник Међународне асоцијације хотела и ресторана Гасан Аиди саветовао је присутне хотелијере да и у времену кризе наставе да улажу у хотеле, брину о гостима и својим запосленима.
– Упркос кризи, људи неће престати да путују. Искористите потенцијал кинеског тржишта од нових 50 милиона туриста, понудите додане бесплатне услуге попут бежичног интернета или попуста у случају већег броја ноћења. Немојте по сваку цену отпуштати запослене, већ наградите оне најлојалније. Од својих влада тражите додатне олакшице, попут смањења пореских стопа и јефтинијих кредита. Упознајте своје земље и научите да њихове туристичке потенцијале представите у што бољем светлу – рекао је Аиди.
Директорка Туристичке организације Београда Јасна Димитријевић рекла је да у нашем главном граду постоји четрдесетак хотела различите категорије, као и да се сваке године отвори по неки нови објекат са три или четири звездице.
– Ако на пример у Београду желите да организујете велики конгрес, можете да рачунате на око 5.000 соба које испуњавају све стандарде. Прошле године је у београдским хотелима остварено око 1.100.000 ноћења, што је 16 одсто више него годину дана раније. У 2009. години имали смо четири одсто више странаца него у 2008, али је забележен пад броја домаћих гостију. Укупан смештајни капацитет у београдским хотелима, хостелима, камповима и приватном смештају је око 12 хиљада кревета – објаснила је Јасна Димитријевић.
У саставу Међународне асоцијације хотела и ресторана налази се преко 100 националних асоцијација, 300.000 хотела и преко осам милиона ресторана.
Извор
[уреди]- „Београд: Почео Међународни конгрес хотелијера” Град Београд, 18. јануар 2010. (српски)