Београд: Почела реализација пројекта „Наставници ученицима за БЕО ГРАД”

Извор: Викиновости


19. септембар 2010.
Београд/ Србија

Градски секретаријат за заштиту животне средине финансијски је помогао пројекат „Наставници ученицима за БЕО ГРАД”, који у наредних месец дана реализује невладина организација „Educa humana” – Центар за образовање одрасних. Пројекат је почео данас и у осмочасовној едукацији, као и током четири наредне недеље у онлајн едукацијама, 28 наставника из 14 школа проћи ће својеврсну обуку о одрживом развоју.

Према речима градског секретара за заштиту животне средине Горана Тривана, овај секретаријат, који слави две деценије постојања, има изузетно добру сарадњу са невладиним сектором.

– Невладине организације имају несумњиво велик значај у свим нашим настојањима за очување и унапређивање животне средине, која је без било какве дилеме тема број један у свету. За две године буџет за подршку пројектима невладиног сектора повећан је за три пута, па је тако у ту сврху прошле године издвојено нешто више од шест милиона динара, док ове године он износи више од 18 милиона динара. Секретаријат, свакако, сам не може да уради све оно што је неопходно, па сте ви наша и лева и десна рука. Средства по пројекту износе од 200 до 400 хиљада динара, што можда и није довољно, али је мени веома важно да се из године у годину умножава број организација које се баве овом проблематиком и које предлажу и реализују конкретне пројекте. Граду, с друге стране, предстоји најмање неколико капиталних пројеката, од пошумљавања на основу раније донете стратегије, преко управљања отпадом до управљања отпадним водама – казао је Триван, додајући да је овај конкретан пројекат веома важан јер подразумева рад с децом, која се морају учити од малена да поштују принципе и елементарне основе заштите животне средине.

Пројекат „Наставници ученицима за БЕО ГРАД” настао је са циљем да допринесе подизању свести наставника, ученика, родитеља и локалне заједнице о значају активног укључивања у решавање проблема заштите животне средине у Београду. Пројекат се, заправо, реализује кроз обуку наставника за електронско учење као методе усвајања нових знања о заштити животне средине, уз увођење алата за електронско учење у школе, развијање проеколошког понашања наставника и ученика кроз организовање активности у вези са заштитом животне средине и одрживим развојем и подстицај за формирање мешовитих тимова за одрживи развој у школама (родитељи, управе школе и представници локалне заједнице), који би радили на решавању актуелних проблема у овој области. Наставници ће моћи да стекну знања, размене информације, развију идеје, планирају акције у оквиру седам тема: Заштита животне средине као стуб одрживог развоја, Обновљиви извори енергије, Мере штедње енергије, Поступање са отпадом и амбалажом, Рециклажа, Очување природних ресурса (ваздух, вода, земљиште) и Пошумљавање територије Београда. Досадашње искуство у раду са ученицима биће обогаћено новом методом ослоњеном на савремене информационо-комуникационе технологије, методом која подржава вршњачко и сарадничко учење и групни рад.

Обука наставника за коришћење савремених информационо-комуникационих технологија планирана је кроз програм стручног усавршавања „Електронска школа за почетнике”. Програм се односи на оспособљавање за креирање и вођење онлајн курсева на „ЛМС Мудл” платформи. Завод за унапређење образовања и васпитања акредитовао је овај курс за школску 2010/2011. годину као обавезан. „ЛМС Мудл” платформа је креирана тако да на њој могу да се постављају лекције, на много различитих начина, а само од жеље наставника зависи за који ће се определити. Реч је о платформи за такозвано „хибридно учење”, које представља комбинацију класичног и електронског учења. Класичне лекције у формама које нуди електронско учење, попут блогова, форума, пауер поинт или веб презентација, четова дају концепт хибридног учења за које је креирана ова платформа.

У оквиру пројекта, планирано је подстицање конкретних акција о заштити животне средине које ће наставници морати да осмисле још током курса. Дакле, овде је реч о правом сарадничком учењу јер им је задатак да осмисле акције које ће спроводити са ученицима.

Извор[уреди]