Београд: Почела Регионална конференција земаља југоисточне Европе о питањима старења и старости

Извор: Викиновости


15. октобар 2009.
Београд/ Србија

Прва регионална конференција земаља југоисточне Европе о питањима старења и старости почела је данас у Старом двору. Дводневни скуп под називом „Пред вратима Европске уније” отворили су градска секретарка за здравство др Драгана Јовановић и председница Народне скупштине Републике Србије др Славица Ђукић-Дејановић. Конференцију организују Клиника за геријатрију Клиничко-болничког центра „Звездара”, уз подршку Медицинског факултета и Удружења геријатара и геронтолога Србије, под покровитељством Секретаријата за здравство.

– Проблем старих у Београду и Србији је веома значајан и представља посебан аспект социјалне и здравствене заштите, управо због специфичних потреба старије популације. Демографско старење је савремен проблем и у Европи и свету, а Србија је, нажалост, једна од земаља са демографски најстаријом популацијом. Управо због тога је од великог значаја одржавање овакве конференције, на којој ће се срести еминентни светски и домаћи стручњаци, поделити искуства, доћи до заједничких ставова и унапредити аспекти збрињавања старе популације у социјалном, психолошком, економском и здравственом смислу – рекла је Драгана Јовановић.

Славица Ђукић-Дејановић је истакла да је Београд симбол свега што Србија може да понуди на плану пружања помоћи онима којима је потребна.

Поред стручњака из области геријатрије и геронтологије из Београда и земаља региона, у раду скупа учествују и лекари из европских земаља, међу којима су директор Међународног института за старење Уједињених нација др Жозеф Троа и др Нора Китинг, председавајућа Међународном удружењу за геронтологију и геријатрију. Улога и значај локалних заједница и локалних ауторитета у области друштвене бриге и здравствене заштите популације биће у средишту дискусије ове конференције.

На скупу ће бити говора и о збрињавању старијих особа са најчешћим малигним обољењима, затим о социјалној геронтологији, деменцији, савременом концепту лечења Алцхајмерове болести и бенигне хиперплазије простате, циљевима и могућностима едукације у геријатрији, палијативном збрињавању и хоспиталној геријатрији и другим темама.

Извор[уреди]