Београд: Потписан протокол о сарадњи у области пољопривреде
Ова страница је архивирана и даље измене нису препоручене.
Имате исправке? Додајте шаблон {{измена заштићеног}} на страници за разговоре заједно са Вашим текстом, и она ће бити указана администраторима. Напомињемо могућност да коришћени извори више нису доступни на интернету. |
17. фебруар 2010.
Београд/ Србија
Градоначелник Београда Драган Ђилас и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Саша Драгин потписали су данас у Старом двору протокол о сарадњи у области пољопривреде. Овим актом предвиђена је сарадња града и надлежног министарства у обављању инспекцијског надзора, чиме ће се постићи ефикаснија, бржа и професионалнија реализација подстицајних средстава и спровођење аграрне политике града Београда. Оваквом повезивању претходила је досадашња успешна сарадња Генералног инспектората, Одељења пољопривредне инспекције за пољопривредно земљиште и Секретаријата за привреду у изради Предлога годишњег програма заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта на територији Београда за 2009. и 2010. годину, као и утврђивању обавезе плаћања и висине накнаде за промену намене обрадивог пољопривредног земљишта.
– Веома је важно да оно што грађани Београда једу буде проверено са свих страна, а овај споразум ће помоћи да се град снабдева сигурније и намирницама које су здраве. Сјајно је да се код нас отварају велике фабрике, сјајно је да долазе велики инвеститори, али је највећа извозна грана београдске привреде управо пољопривреда. Београд је огроман регион, покрива огромно земљиште, па смо зато пре шест месеци покренули неколико пројеката чији је циљ да људи који се баве овим послом од њега могу и добро да живе. Један пројекат је израда система за наводњавање пољопривредног земљишта у Гроцкој, чији је потенцијал много мањи зато што Дунав који пролази поред њега није искоришћен. Подједнако важан је и пројекат доделе помоћи људима који желе да гаје воће и поврће. Наша идеја је да 50 одсто субвенционишемо произвођаче који желе да се школују за овај посао или на свом земљишту направе пластенике и стакленике и засаде оне сорте које им гарантују да ће од њихове производње моћи добро да живе. Уз ове пројекте и одличну сарадњу коју у последње две године имамо са Министарством пољопривреде, имаћемо много добрих резултата и направићемо велики помак у пољопривреди у Београду – рекао је градоначелник Ђилас.
Протокол се посебно односи на инспекцијски надзор над пијацама и супермаркетима који продају храну, а од пресудног значаја је да грађани Србије једу храну високог квалитета и да се читав систем праћења квалитета хране спроводи на адекватан начин. Нико не треба да се плаши да ће инспекција кренути да затвара радње, али је тековина свих европских држава на овом пољу да уз редовне контроле грађани без проблема и бојазни конзумирају храну са пијаца, истакао је министар Драгин.
Град је ове године издвојио 3,5 пута више средстава за подстицање свих видова пољопривредне производње – 2009. издвојено је 48 милиона, а ове 168 милиона динара. У оквиру пројекта „Зелени прстен” ове године су по први пут обезбеђена средства за премирање воћарства и повртарства у износу од 100 милиона динара, а формиран је и буџетски фонд за пољопривредно земљиште, подсетила је Станија Вишекруна, помоћница градског секретара за привреду.
Потписивању протокола присуствовали су члан Градског већа Мирослав Чучковић и чланови Комисије за доделу подстицајних средстава у области воћарства.
Извор
[уреди]- „Београд: Потписан протокол о сарадњи у области пољопривреде” Град Београд, 17. фебруар 2010. (српски)