Београд: Посета Пословно-технолошком инкубатору техничких факултета

Извор: Викиновости


3. фебруар 2010.
Београд/ Србија

Данко Рунић, директор Агенције за сарадњу са невладиним организацијама и европску хармонизацију, и Коста Андрић, шеф Канцеларије за младе, посетили су Пословно-технолошки инкубатор техничких факултета Универзитета у Београду. Инкубатор већ три године пружа помоћ у развоју пословања новооснованим иновативним предузећима, којих је све више.

Инкубатор су 2007. године партнерски основали четири техничка факултета Универзитета у Београду, општина Палилула и невладина организација Иницијатива за демократску транзицију, а пројекат су подржали и Организација за европску безбедност и сарадњу, УСАИД и амбасада Израела. Град је подржао инкубатор у оквиру Програма за подстицање запошљавања, а циљ му је подршка младима да започну властити бизнис и оснују своја предузећа да би комерцијализовали резултате научно-истраживачког рада. Инкубатор обезбеђује и трансфер нових технологија у мала и средња предузећа.

– Отварање нових радних места у области иновативних технологија и подршка малим и средњим предузећима од великог је значаја, будући да она представљају мотор привредног раста. Као инструмент пре свега регионалног развоја, бизнис инкубатори су у Европској унији доживели снажну експанзију деведесетих година и сада их има више од 900 – рекао је Данко Рунић.

Коста Андрић је истакао да је један од најважнијих задатака Канцеларије за младе управо решавање проблема незапослености младих у Београду. Због тога је у новембру прошле године, у сарадњи са Секретаријатом за привреду, по први пут организован Сајам пракси, који је посетило 10.000 младих људи и на коме је понуђено више од 1.000 стручних пракси.

Највећи проблем у развоју компанија проистеклих из оваквог пројекта представља недостатак техничко-технолошког парка, где би предузећа по завршетку „инкубације” могла да наставе и прошире своје пословање, изјавила је Гордана Даниловић-Грковић, руководилац пројекта.

Извор[уреди]