Београд: Отворена изложба „Енергетски ефикасна плажа Лидо”

Извор: Викиновости


16. септембар 2009.
Београд/ Србија

Изложба „Енергетски ефикасна плажа Лидо” отворена је данас у просторијама Уније послодаваца Србије (Стевана Марковића 8 у Земуну). Поставку радова апсолвената Факултета примењене уметности о уређењу познате плаже Лидо организовало је удружење грађана „Урбана екологија”, а финансирао је Секретаријат за привреду града Београда. Изложбу је отворила Станија Вишекруна, заменица градског секретара за привреду.

Апсолвенти Одсека унутрашње архитектуре су на 24 рада изложили своје визије уређења Лида. Они су скицама, макетама и фотографијама представили нови концепт еколошког уређења Лида коришћењем обновљивих извора енергије, како би се заштитило природно добро Велико ратно острво. На изложби су представљени и начини коришћења енергија Сунца, воде, биомасе, ветра и геотермалних вода, које ће у будућности заменити енергију добијену од фосилних горива, као и очување природних ресурса коришћењем широког спектра нових технологија.

– Секретаријат за привреду је ове године издвојио три милиона динара за једанаест изложби из области предузетништва и развоја привреде. Већина изложби је већ реализована, а до краја године биће постављене још три. Ове пројекте финансирамо да бисмо унапредили привредни развој Београда, посебно сектор малих и средњих предузећа и предузетништва, и развили предузетништво као концепт запошљавања. Намера нам је и да предузетнике подстакнемо да праве производе базиране на коришћењу обновљивих извора енергије, као и да подржимо иновације и примене нових технологија у пракси. Данашња изложба је пример добре сарадње локалне самоуправе и невладиног сектора, а предузетницима и власницима малих и средњих предузећа шаље поруку да развију своју свест и почну да производе одређену врсту производа, који се тражи на тржишту – рекла је за Беоинфо Станија Вишекруна.

Експонати представљају велики број нових производа који су неопходни за опремање многих спортских центара, хотела, кућа за одмор и сличних објеката. Они на иновативан и нов начин сугеришу и подстичу предузетнике на производњу широког спектра нових производа којих нема на тржишту, који би имали своје купце, будући да се све више грађана опредељује за живот у складу са природом и очувањем природних ресурса.

Извор[уреди]