Пређи на садржај

Београд: Оперативни план одржавања улица и путева у зимским условима

Извор: Викиновости


2. децембар 2009.
Београд/ Србија

Оперативни план одржавања улица и локалних путева на територији 17 градских општина, који је израдила Дирекција за путеве, и ове године биће плански основ за одржавање градских саобраћајница у зимским условима. Читав посао поверен је Јавном комуналном предузећу „Београд-пут” и реализује се до 31. марта 2010. године.

– Рад Зимске службе „Београд-пута” ове године подигнут је на виши ниво. Проширењем надлежности на још шест некада приградских општина, као и укључивањем у Оперативни план још 63 градске улице, које до сада нису биле одржаване у зимским условима, предузеће ће током предстојеће зиме чистити и посипати со на више од 1.900 километара улица и путева на територији читавог Београда. Зимска служба „Београд-пута” ове сезоне водиће рачуна о 620 улица првог приоритета и 650 улица другог приоритета, са више од 660 запослених који ће радити 24 сата у две смене, свих седам дана у недељи – рекла је Ивана Вулетић, директорка Дирекције за путеве.

Зимска службе тренутно располаже са 140 возила с комплетном опремом, 20 грађевинских машина и 40 великих посипача са опцијом „мокрог” посипања. Почетком 2010. године рад ће бити појачан са још 28 возила са зимском опремом. У базама тренутно има око 6.500 тона индустријске соли, а у току је набавка још 10.000 тона, с тим што је набавка тако конципирана да ће се, уколико буде било потребно, набавити још 5.000 тона. Поред тога, обезбеђено је и 140 тона калцијум-хлорида, раствора који делује на далеко нижој температури од соли. Од прошле године уведено је и превентивно деловање у случајевима када се очекују веће падавине. Осим тога, обавеза предузећа јесте да улице првог приоритета буду очишћене у року од два до четири сата по престанку падавина, а другог приоритета 60 сати по престанку падавина. Око 250 возила опремљено је GPS системом, тако да се у сваком моменту зна где се налазе, а у пробној фази је и увођење метео-станица. За сада је као својеврстан тест постављена једна метео-станица у Макишу, која има могућност да показује температуру и влажност при самом коловозу, као и тренд падања температуре, али и да симулира време почетка залеђивања коловоза, што је од великог значаја за превентивно деловање.

Одлуком градоначелника, обезбеђено је око хиљаду тона соли у паковањима по пет килограма намењених грађанима, које су већ дистрибуиране по месним заједницама, па се грађани још једном позивају да преузму по десет килограма индустријске соли, колико следује свакој скупштини станара. Укупна средства одобрена за реализацију Оперативног плана износе 594 милиона динара.

Извор

[уреди]