Београд: Одржан семинар о сузбијању трговине људима

Извор: Викиновости

22. јун 2010.
Београд/ Србија

У Скупштини града данас је одржан међународни семинар „Социјална реинтеграција жртава трговине људима”, који су организовали Секретаријат за социјалну заштиту и Канцеларија аташеа за рад и социјална питања Републике Аустрије. Скупу су присуствовали експерти из градских управа Беча, Београда, Скопља, Сарајева и Загреба.

– Иако је разумном човеку непојмљиво да трговина људима цвета и у 21. веку, овај вид криминала је у непрестаном порасту, а незванични подаци говоре да је у свету угрожено чак 27 милиона људи. Од укупног броја жртава, чак једну четвртину чине малолетне особе. Данашњи семинар одлична је прилика за размену искустава и проналазак начина како да код те несрећне деце уклонимо последице и уклопимо их у друштво. То мора да буде целовита акција која не сме да познаје државне границе, јер се организованим криминалним групама на тај начин оставља велики простор за деловање – рекао је Милан Кркобабић, заменик градоначелника Београда.

Истичући да због трговине људима данас у свету има више робова него икад у историји, професор Факултета политичких наука Драган Симеуновић рекао је да је ова врста криминала нарочито развијена у сиромашним државама које су прошле ратне страхоте.

– После трговине наркотицима, трговина људима криминалцима доноси највише прихода. Данас је могуће купити жене, децу, раднике, а све то даље води у проституцију, педофилију, порнографију. Све су учесталији и случајеви нестанка старих људи, који постају плен криминалаца због трговине људским органима. Бојим се да бисмо били шокирани када бисмо сазнали праве цифре и размере ових пошасти. Државе морају много да побошљају контролу својих граница и да се ефикасније боре против корупције – рекао је професор Симеуновић.

Искуства бечке администрације присутнима су пренели и Норберт Чајпек, начелник Прихватилишта за децу жртве трговине људима, и Карин Кнап из Службе за рад са омладину. Стручњаци из Србије, Босне и Херцеговине, Хрватске и Македоније такође су представили проблеме својих градова из ове области.

Учеснике скупа поздравио је и Клеменс Која, амбасадор Аустрије у Србији.

Извор[уреди]