Београд: Обилазак Кошутњака и Хајдучке чесме
Ова страница је архивирана и даље измене нису препоручене.
Имате исправке? Додајте шаблон {{измена заштићеног}} на страници за разговоре заједно са Вашим текстом, и она ће бити указана администраторима. Напомињемо могућност да коришћени извори више нису доступни на интернету. |
16. септембар 2010.
Београд/ Србија
Поводом „Дана европске баштине”, Секретаријат за заштиту животне средине и ТОБ у суботу, 18. септембра, организују обилазак Кошутњака и Хајдучке чесме. Полазак посетилаца је предвиђен у 10 часова испред улаза у Хајд парк и у 11 часова испред Хајдучке чесме.
Повољан географски положај, климатске, геоморфолошке, геолошке, хидрогеолошке, педолошке одлике и богатство флоре и фауне, у интеракцији са културно-историјским развојем, издвајају шуму Кошутњак као веома значајну просторну целину Београда.
У другој половини двадесетог века, у време нагле урбанизације и ширења београдског градског насеља ван његових ранијих оквира, дошло је до својеврсног „опкољавања” још увек зелених, шумовитих простора Кошутњака, који су ипак остали као важно станиште многих врста живог света.
Биодиверзитет Кошутњака представљен је са 521 биљном врстом, фауна сисара са око 20 врста, орнито фауна са 25 врста, фауна водоземаца и гмизаваца са утврђених 15 врста, фауна инсеката са 26 врста вилинских коњица, 48 врста правокрилаца и 153 врсте тврдокрилаца.
Поред овако значајног биодиверзитета и геодиверзитета, Кошутњак има и предеоне квалитете и са својим културно-историјским и естетско-визуелним карактеристикама (визуре и визурни продори са којих се истовремено сагледава Београд са обе стране реке Саве, као и они са којих се сагледавају источни, југоисточни и јужни потези града све до Авале) доприноси унапређењу урбаног предела. С друге стране, простор Кошутњака је једна од најзначајнијих локација града Београда за унапређење квалитета животне средине.
Извор
[уреди]- „Београд: Обилазак Кошутњака и Хајдучке чесме” Град Београд, 16. септембар 2010. (српски)