Пређи на садржај

Београд: Несавесни возачи и пад напона главни узроци застоја трамвајског саобраћаја

Извор: Викиновости


14. јануар 2010.
Београд/ Србија

Главни узроци повремених застоја у трамвајском саобраћају су непрописно паркирање, пад напона електричне енергије и саобраћајни удеси, саопштило је данас ГСП „Београд”. Најчешћи застоји због блокада трамвајских колосека дешавају се у улицама Краља Александра, Цара Душана, Војводе Степе и 27. марта. Застоји трају и до тридесет минута, а обично се дешавају у тзв. саобраћајним шпицевима.

– Овакве блокаде шина изазивају велике поремећаје у реду вожње, а често и блокаду комплетног саобраћаја. Неретко се дешава да возачи чија су возила непрописно паркирана долазе у вербални, а понекад и физички сукоб са возачем и путницима у трамвају. У већини случајева они одлазе пре него што стигне полиција или екипа „Паркинг сериса”, па за своје хулиганско понашање пролазе потпуно некажњено – каже Славица Стевановић, саветник за медије директора ГСП „Београд”.

Према њеним речима, охрабрује податак да од усвајања новог закона о безбедности у саобраћају случајева непрописног паркирања на шинама има знатно мање него у 2009. години.

– До средине децембра такве врсте застоја имали смо свакодневно. Међутим, у првих 13 дана јануара забележена су само два блокирања шина, и то 4. и 5. јануара у улицама Војводе Степе и 27. марта, која су укупно трајала 40 минута. Не знамо да ли је број застоја мањи због празника или је на понашање возача утицало усвајање новог закона, али се надамо да ће се такав тренд наставити. У последње време имамо и проблем са падом напона електричне енергије на мрежи због чега смо имали неколико озбиљних застоја – рекла је Славица Стевановић.

Према подацима овог предузећа, од 1. до 13. јануара до застоја је долазило и због кварова трамваја (укупно три, застој 25 минута), због судара (укупно три, застој 29 минута), кварова других возила на шинама (укупно четири, застој 120 минута), кварова на мрежи (укупно два, застој 120 минута), прекида напајања струјом (укупно четири, застој 150 минута), као и због воде на шинама и обуставе саобраћаја од полиције (укупно осам, застој 242 минута).

Извор

[уреди]