Београд: Наставак сузбијања и уништавања амброзије
Ова страница је архивирана и даље измене нису препоручене.
Имате исправке? Додајте шаблон {{измена заштићеног}} на страници за разговоре заједно са Вашим текстом, и она ће бити указана администраторима. Напомињемо могућност да коришћени извори више нису доступни на интернету. |
3. септембар 2010.
Београд/ Србија
Град Београд наставља финансирање сузбијања и уништавања амброзије на целој својој територији. Акција ће трајати до краја вегетацијске сезоне, тачније до краја новембра. У складу са Законом о заштити биља и Уредбом о мерама за сузбијање и уништавање амброзије, град је претходне три године издвајао финансијска средства за сузбијање и уништавање ове коровске биљке на неуређеним површинама.
Сузбијање и уништавање амброзије вршиће се применом одговарајућих механичких или хемијских мера. Обављаће се и на новим локацијама на којима се буде појавила на јавном неуређеном градском грађевинском земљишту.
Амброзија се масовно јавља на обрадивом пољопривредном земљишту на периферији града и на неуређеном земљишту које се не одржава, на ком се обављају различити грађевински и хидротехнички радови (депоновање шута, превртање земљишта, копање канала, сметлишта, на депонијама, обалама река, поред путева, насипа, на рудералним земљиштима и сл.).
Најмање је има у центру града, на подручју општина Савски венац, Врачар и Стари град, а према периферији све више – у Земуну, Новом Београду, на Палилули.
За уклањање амброзије одговорни су власници и корисници парцела. На пољопривредном земљишту инспекцијски надзор над спровођењем уредбе врши републичка фитосанитарна инспекција, а на грађевинском земљишту надлежна је и комунална инспекција (градска и општинске комуналне инспекције).
Извор
[уреди]- „Београд: Наставак сузбијања и уништавања амброзије” Град Београд, 3. септембар 2010. (српски)