Београд: Епидемиолошка ситауција повољнија али мере опреза остају на снази

Извор: Викиновости


13. јануар 2010.
Београд/ Србија

Епидемиолошка ситуација у вези са новим грипом у Београду је повољнија, али на снази остају све мере опреза, саопштено је на данашњој конференцији за новинаре Стручног тима за борбу против новог грипа. Ситуација је са степена „ванредно” спуштена на степен „неповољно”, што значи да је забележен пад броја оболелих од ове болести. У главом граду до сада је потврђено 200 случајева оболевања од новог грипа, од којих 156 у последња два месеца.

Руководилац Стручног тима Бранислав Лазић истакао је да и поред повољније ситуације не сме доћи „до опуштања”, јер су фактори ризика и даље на снази.

– Укупан одзив на вакцинацију мањи је од очекиваног, вирус је још увек присутан на овом простору, а у школама је почело друго полугодиште, што све заједно већ следеће недеље може довести до погоршања ситуације. Због тога су све мере опреза и даље на снази. Лекари опште праксе и педијатри у домовима здравља дежурају до 22 часа, отворени су сви кол центри, сви клиничко-болнички центри опремљени су респираторима, а већ од следеће недеље у школским учионицама биће постављени апарати за суво прање руку, баш као што је градоначелник захтевао. У болницама су посете забрањене или су смањене на најмању могућу меру – објаснио је др Лазић.

Стручни тим препоручио је да се у свим школама одрже родитељски састанци на којима ће се родитељима објаснити предности вакцинације. Школска деца вакцинисаће се само уз присуство и одобрење родитеља и то углавном у домовима здравља, а мобилне лекарске екипе само изузетно ће посећивати школе.

– Секретаријати за дечју заштиту и образовање свакодневно прате ситуацију у школама и вртићима. Поносни смо што је чак 80 одсто васпитачица примило вакцину и што за сада међу њима нема пријављених случајева новог грипа. Проценат долазности деце у вртиће износи 62 одсто, што је уобичајено за ово доба године – рекао је Бранислав Лазић.

Начелник КБЦ „Земун” Драгош Стојановић казао је да тренутно у београдским клиничким центрима нема пацијената на респираторима и да је ове недеље 14 пацијената хоспитализовано, што је дупло мање него прошле седмице.

Невенка Жакула, шеф епидемиолошке службе у Градском заводу за јавно здравље и члан Стручног тима, још једном је апеловала на грађане да се вакцинишу.

– Београд је у два наврата укупно добио 55.070 доза вакцине, а до сада је вакцинисана око 31 хиљада грађана. У целој Србији вакцину је примило око 135 хиљада људи, од којих скоро једна четвртина живи у Београду. Ускоро ћемо добити још 45 хиљада доза и ми још једном апелујемо на грађане да се вакцинишу јер је то најпоузданији вид заштите од ове болести. Страх од вакцине потпуно је неоснован, јер смо до сада имали само 13 пријављених случајева реакција на вакцину. Ради се углавном о црвенилу, отоку, малаксалости или повишеној температури, што су уобичајене реакције на било коју вакцину – рекла је Невенка Жакула.

Жакула је објаснила да деца од шест месеци до осам година, особе старије од 60 година и лица са слабим имунитетом примају две дозе вакцине у размаку од три недеље.

Слободан Шолевић, члан Градског већа и командант Градског штаба цивилне заштите рекао је да је Стручни тим за борбу против новог грипа формиран још у мају прошле године и да се од тада на системски начин бори против ове болести.

– Овај тим ни у једном тренутку није помислио да је најпаметнији, већ смо свој рад координирали са великим бројем људи из Градске управе, градских комуналних предузећа, општинских стручних тимова, као и са колегам из великих привредних система. Сачинили смо акционе планове за сваку врсту ванредне ситуације, обезбедили заштитне маске и опрему, организовали вакцинацију и у сарадњи са Апотекарском установом „Београд“ обезбедили довољну количину лекова. Свакодневно комуницирамо и пратимо ситуацију – рекао је Шолевић.

У складу са најновијом ситуацијом Стручни тим за борбу против новог грипа издао је налог о ванредном санитетском надзору над животињама у београдским насељима која су ових дана угрожена од поплава.

Извор[уреди]