Београд: Даљинско надгледање и управљање семафоризованим раскрсницама

Извор: Викиновости


5. фебруар 2010.
Београд/ Србија

Јавно комунално предузеће „Београд-пут” одржава комплетну саобраћајну сигнализацију у Београду, а један од сегмената јесте и светлосна сигнализација. Безмало 550 семафоризованих раскрсница у његовој је надлежности, а тринаест теренских екипа овог предузећа свакодневно обилази град и интервенише где је потребно, наравно, по налогу Секретаријата за саобраћај.

– Сан сваке компаније која се бави овим послом јесте да саобраћајем управља даљински, односно из једног центра. Зато је у „Београд-путу” формиран Центар за даљинско надгледање и управљање саобраћајем. С обзиром да се бавимо одржавањем, центар се тренутно не користи за управљање, али има могућности да и то ради на раскрсницама које контролишемо. Центар тренутно покрива три синхронизоване саобраћајне зоне: читав Нови Београд, сем улице Јурија Гагарина, затим Борску и зону око Угриновачке улице у Земуну, као и три система за алтернативно управљање саобраћајем по тракама у Кнеза Милоша, Булевару ослобођења и Париској – рекао је Драган Бунчић, директор Сектора саобраћајне делатности „Београд-пута”.

Центар је реализован по идејама стручњака „Београд-пута”, уз помоћ програмера из Србије, тако да је коришћена домаћа памет. Колико је центар значајан показује пример да уколико се у одређеним зонама које су у систему створи саобраћајна гужва уместо да се излази на терен, за шта су засигурно потребни сати, сада може даљински и то у врло кратком року да се коригују сигнални планови, повећа трајање „зеленог светла” на семефорима и тако повећа проточност возила. У овом систему тренутно је око 20 процената укупног капацитета семафоризованих раскрсница у Београду, али центар може да поднесе „терет” и осталих, што се и планира у будућности.

Систем прикупља податке о тренутном стању на свакој раскрсници уз графички приказ и трајну меморију. Према речима шефа светлосне сигнализације Симониде Елез, свака неисправност приказује се променом боје на монитору, уз СМС и и-мејл алармирање. С обзиром да даје приказ у реалном времену, његова највећа предност јесу тренутни подаци о евентуланој неисправности, што омогућава знатно брже деловање. На основу одлуке Секретаријата за саобраћај, током зимских падавина систем омогућава и укључивање на режим „жутог трептача” 54 семафорске расксрнице, што такође доприноси бољој проточности саобраћаја, али и већој безбедности у зимским условима.

Извор[уреди]