Београд: Град ће дати пун допринос државном пројекту масовне станоградње

Извор: Викиновости


24. август 2009.
Београд/ Србија

Град ће дати пун допринос реализацији државног пројекта масовне изградње јефтиних станова, рекао је данас председник Скупштине града Београда Александар Антић на округлом столу „Привреди посао, грађанима станови”, одржаном у Привредној комори Београда. О пројекту масовне станоградње говорили су министри животне средине и просторног планирања и инфраструктуре Оливер Дулић и Милутин Мркоњић, после чега су бројни представници грађевинских предузећа изнели своје предлоге и примедбе на решења овог пројекта.

Република Србија неће бити инвеститор масовне градње станова, већ медијатор свих учесника у том процесу – банака, грађевинске оперативе, корисника земљишта и грађана. Пројекат ће обухватити градњу станова површине од 40 до 60 квадратних метара, које ће моћи да купе сви грађани, без обзира где су запослени. Читав пројекат ће бити представљен до септембра, а изградња станова би требало да почне у марту идуће године. Станови ће бити грађени само у оним градовима и општинама где за то постоји потреба, а пројекат ће трајати догод постоји интерес грађана за ове станове, најавио је Оливер Дулић.

– На овај начин ће држава помоћи грађевинарству да, као важна привредна грана, изађе из кризе, али и грађанима да дођу до свог дома. Држава ће значајно капитализовати фонд из кога ће се субвенционисати стамбени кредити и радити на доношењу закона који ће убрзати издавање грађевинских дозвола. Она ће овим пројектом моћи да утиче и на стварање новог и ширег тржишта грађевинског земљишта и смањење његове цене, али и да значајно смањи корупцију у администрацији на локалном нивоу – рекао је Дулић.

Милутин Мркоњић је обећао да ће у реализацији овог пројекта учествовати само домаћа грађевинска предузећа. Александар Антић је подсетио да је за град Београд грађевинарство посебно битна привредна грана, јер је за њу везано 49 других индустријских грана, као и да је у овој области лидер у Србији, будући да је први почео пројекат изградње 1.000 социјално непрофитних станова.

– Град ће са пуним капацитетом приступити овом важном државном пројекту, уколико је Београду, Београђанима и грађевинским предузећима заиста потребна масовна изградња јефтиних станова. Апсолутно ћемо „утегнути” систем за издавање грађевинских дозвола, а спремни смо и да разговарамо и о значајном умањењу накнаде за уређење градског грађевинског земљишта. То потврђује и одлука донета на последњој седници Скупштине града, којом смо већ одобрили попуст од 50 одсто свим инвеститорима који плате накнаду за уређење до 1. децембра 2009. године. Спремни смо да стежемо каиш, али не можемо да угрозимо социјалну димензију градског буџета. Београд има највећи обим социјалних давања у Србији – рекао је Антић.

Он је уверио учеснике скупа и да је град спреман да разговара о конкретним локацијама на којима би станови били грађени, као и да ће земљиште чији је власник држава, а користи га Војска Србије, имати посебан значај у реализацији пројекта масовне станоградње.

Извор[уреди]