Београд: Град о свом трошку решава вишегодишње проблеме у стамбеним зградама

Извор: Викиновости


11. септембар 2009.
Београд/ Србија

Градоначелник Београда Драган Ђилас обишао је данас зграду у улици Матице српске 60 до 66, где кров деценијама прокишњава и најавио да ће средствима града овај проблем бити решен. Кров у овој згради, коју је 1988. изградила „Хидротехника – Београдградња”, прокишњава читавом дужином, а најугроженији је улаз 62 где је вода дошла до петог спрата и угрожава електроинсталације. Јавно предузеће „Градско стамбено” водило је у име станара спор са „Хидротехником – Београдградња”, који је и добило 1998. године, али је предузеће у међувремену отишло у стечај. С обзиром на то да би предузеће, према плану реорганизације, своја потраживања измирило тек 2012. године, град је преузео обавезу на себе да реши овај проблем јер су станари животно угрожени.

– На предлог „Градског стамбеног”, град ће овај и сличне проблеме решити на четрдесет зграда у Београду. Станари су животно угрожени и зато не желимо да се кријемо иза формалних прича око тога да су фирме, које посао пре 10-15 година нису ваљано урадиле, сада у стечају или реорганизацији. Договорили смо се да посао преузмемо на себе и да га сами финансирамо, а видећемо да ли ћемо једног дана успети то и да наплатимо од свих тих предузећа. Последњих година многе ствари успели смо да реализујемо управо због тога што нисмо робовали форми и дуготрајним процедурама. Најважније је да људи нормално живе и да се њихови проблеми решавају – казао је Драган Ђилас.

Санација крова на овом објекту креће већ у понедељак, а за трајно решење проблема „Градско стамбено” издвојиће око 13 милиона динара. Директор овог јавног предузећа Слободан Миљковић истакао је да се мора водити рачуна, пре свега, о интересу станара. „Градско стамбено” је у име станара годинама водило спорове са предузећима „Хидротехника – Београдградња”, „Поморавље – инжењеринг” и „Каблар” из Краљева. Спорови су добијени у име станара у улицама Исмета Мујазиновића 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26 и 25, 27, 29, 31, 33, 35, Љубинке Бобић 30, 32, 34, 36, 38, Зорана Радмиловића 7, Вјекослава Афрића 4, 6, 8, Раше Плаовића 6, Бранка Ћопића 10, 12, 14, 16, Матице Српске 65, 60, 62, 64, 66, Меше Селимовића 4, 6, 8, 10 и Миле Димић 9. Према грубим проценама, вредност санација на овим објектима износиће око 30 милиона динара.

Председник општине Звездара Милан Поповић казао је да је ова општина формирала Одељење за развој, које се бави конркетним проблемима грађана, тачније посредује у њиховом решавању. Често се дешава да општина није надлежна, али према мишљењу Поповића, она јесте одговорна јер одређени проблеми тиште грађане и морају да се решавају. Одељење прикупља све информације о актуелним проблемима грађана, обрађује их, прослеђује надлежнима за њихово решавање и перманентно прати динамику, што је дало веома добре резултате.

Извор[уреди]