Београд: Град брине о деци из породица расељених испод моста „Газела”

Извор: Викиновости

1. јун 2010.
Београд/ Србија

Четрнаестогодишња Сандра Калањош донедавно је живела у нехигијенском насељу испод моста „Газела“. Данас живи у уређеном насељу у Макишу, завршила је осми разред основне школе „Владимир Назор” и спрема се за малу матуру. Да би се на прослави појавила у свом најбољем издању Секретаријат за дечју заштиту обезбедио јој је гардеробу и улепшавање у фризерском салону „Дејан“ у центру Београда.

– Срећна сам што сам завршила основну школу и узбуђена пред вечерашњу прославу. Прво се окупљамо у школи а онда организовано идемо у ресторан. Хвала свима који су се потрудили да ми овај дан буде што лепши – каже Сандра док са очигледним задовољством посматра свој „нови” одраз у огледалу.

Сандра има још две сестре и брата који такође редовно похађају школу. Каже да је задовољна бригом коју им поклањају налдежни из града и посебно напомиње да им школски аутобус, који их свакодневно превози од куће до школе, највише значи.

– Намеравам да наставим школовање и волела бих да упишем средњу Медицинску школу. Мој брат иде у други разред Саобраћајне школе – каже Сандра.

Градски секретар за дечју заштиту Љиљана Јовчић каже да је ово само једна од акција помоћи Ромима и другим грађанима који су некада живели испод „Газеле”, а данас су расељени у насељима у Макишу, Раковици, Младеновцу, Барајеву и Бољевцу. У тим насељима наставу у основним школама ових дана завршава укупно 114 малишана, од којих десетак завршава осми разред.

– Наш секретаријат је у непресталној комуникацији за житељима ових насеља. Ове јесени 50 ђака поћи ће у први разред, а у току је обављање здравствених прегледа за 25 малишана који треба да пођу на предшколску наставу. Редовно им обезбеђујемо гардеробу, играчке, а водимо их и на разне културне и забавне манифестације. На сличан начин као и Сандри помоћи ћемо и осталој деци да пригодно прославе малу матуру – рекла је Љиљана Јовчић.

Надлежне градске службе барем једном недељно обилазе ова насеља, контролишу стање у њима и исправљају све уочене недостатке.

Извор[уреди]