Београд: Град Београд наставља са изградњом станова за социјално угрожене категорије становништва

Извор: Викиновости

22. јун 2010.
Београд/ Србија

Поводом јуче изнетих ставова Асоцијације слободних и независних синдиката да постоји бојазан да средства Фонда солидарности неће бити наменски утрошена на изградњу станова за раднике када Фонд буде прешао под окриље Агенције за инвестиције, члан Градског већа Зоран Костић за Беоинфо каже да је такав страх неоправдан.

– Усвајањем Закона о социјалном становању у септембру 2009. године, стекли су се услови да се стамбена политика града Београда обједини и у том циљу је прво измењен Статут, а сада се мења и Одлука о Градској управи, како би се у оквиру Агенције за инвестиције и становање преузели сви предмети, архива и запослени од Фонда за финансирање изградње станова солидарности, чији је оснивач град Београд. Такође, у оквиру најављеног ребаланса буџета за 2010. годину, затечена средства на рачуну Фонда преусмеравају се на наменски подрачун намењен изградњи социјалних станова, у складу са чланом 15. Закона о социјалном становању, рекао је Костић.

Према његовим речима, забуну можда ствара сам термин „социјални”, али реч је о законској категорији која подразумева да ти станови морају бити доступни породицама са нижим примањима, које на тржишту себи не могу да обезбеде кров над главом. Страх синдиката да ће преостала средства Фонда бити утрошена ненаменски непотребан је, пошто је већ најављено да се пројекат изградње станова у Овчи наставља.

– Једина је измена та што ће сада за ове станове моћи да конкуришу радници, жртве транзиције, који су пре 1. јула 2004. године (када је укидањем пореза на фонд зарада престала обавеза послодаваца да уплаћују та средства) били запослени у фирмама које нису већ преузеле станове солидарности, без обзира на то да ли те фирме и данас постоје, да ли су приватизоване, да ле се налазе у поступку стечаја, ликвидације или је тај поступак завршен. Такође, непотребан је и страх синдиката за судбину запослених у Фонду зато што је Решењем о трансформацији предвиђено да све запослене преузима агенција, чак је наведено и да настављају да раде на започетим пословима, нагласио је Костић.

Иначе, град Београд је од 2003. године до данас буџетским новцем изградио укупно 1.415 станова. Од тога је 237 станова дато на коришћење социјално угроженим породицама, за још осамдесет је конкурс у току и биће усељени до краја године, а 1.098 станова је продато по непрофитној, производној цени. У оквиру Агенције за инвестиције и становање настављају се и пројекти изградње још 399 станова за социјално угрожене, као и још 1.050 социјално непрофитних станова.

Извор[уреди]