Београд: Градска комунална предузећа остварила видан напредак у раду
Ова страница је архивирана и даље измене нису препоручене.
Имате исправке? Додајте шаблон {{измена заштићеног}} на страници за разговоре заједно са Вашим текстом, и она ће бити указана администраторима. Напомињемо могућност да коришћени извори више нису доступни на интернету. |
24. децембар 2009.
Београд/ Србија
Нова организација рада, боља међусобна координација, усклађивање годишњих пословних планова и сарадња на дневном нивоу довели су до тога да су градска јавна и комунална предузећа у протеклој години остварила видан напредак у свом раду и уштедела знатна новчана средства, рекао је данас Живорад Анђелковић, помоћник градоначелника Београда, представљајући новинарима у Старом двору годишњи учинак градских предузећа.
Анђелковић је истакао да су комунална предузећа у протеклом периоду радила у веома тешким условима, али да је упркос томе Београд функционисао без проблема.
– У последњих годину дана задесиле су нас околности које нису уобичајене у пословању, а ту пре свега мислим на светску економску кризу, недостатак природног гаса на светском тржишту и две веома оштре зиме са пуно снега. Поред тога, градска предузећа узела су учешће и у организацији масовног спортског догађаја попут Универзијаде, као и у припреми и реализацији неколико великих инфраструктурних пројеката. Упркос свему, нормалан животу у Београду ниједног тренутка није престао да функционише – рекао је Живорад Анђелковић.
Помоћник градоначелника побројао је најзначајније резултате рада градских комуналних предузећа у протеклој години и представио најзначајније пројекте који ће се реализовати током 2010. године. Говорећи о учинку „Паркинг сервиса” Анђелковић је рекао да је ово предузеће протекле године проширило зонски систем паркирања за 5.340 нових паркинг места, реновирало гараже у Пожаревачкој улици и улици Радивоја Кораћа, пустило у рад пројекат „Паук видео-надзор”, проширило капацитете у додатних седам гаража, а на паркиралишту „Милан Гале Мускаторивић” формирало 306 нових паркинг места. У наредној години ово предузеће прошириће зонски систем паркирања на Палилули и Звездари.
– ГСП „Београд” је потписао уговор о набавци 30 нових, нископодних трамваја. Први модерни трамваји стићи ће у Београд у првом кварталу 2011. године, а читав посао је вредан 70 милиона евра. Расписан је тендер за куповину 83 нископодна аутобуса, који ће почети да пристижу крајем наредне године, а завршена је реконструкција шина у Булевару војводе Мишића, Тадеуша Кошћушка, Ресавској, Др Ивана Рибара и Пожешкој. Наредне године тај посао биће обављен и у Булевару краља Александра – истакао је Анђелковић.
„Градска чистоћа” је током протекле године формирала 39 рециклажних острва намењених примарној сепарацији отпада, док се наредне године очекује формирање још њих 99. Већ наредне недеље у Београду ће бити постављени први подземни контејнери, а укупно ће их бити 140. У акцији „Очистимо Србију” уклоњено је 114.022 кубна метара дивљих депонија.
– Веома смо поносни на то што смо успели да упркос кризи смањимо цену одношења смећа за пет одсто, а испунићемо и обећање да ћемо септичке јаме једном годишње чистити потпуно бесплатно – казао је Живорад Анђековић.
„Београд-пут” је током 2009. године санирао и адаптирао 265 улица укупне дужине 155 километара. Светлосним сигналима опремљене су 24 нове раскрснице.
Крај 2009. године обележен је формирањем Центра за управљање и контролу саобраћаја, који омогућава активно управљање и контролу над 60 семафоризованих раскрсница и три система за алтернативно вођење саобраћаја. У наредном периоду требало би да се преузме и надгледање око 100 раскрсница са система који су инсталирани у Секретаријату за саобраћај.
Средствима из градског буџета у висини од 270 милиона динара „Зеленило – Београд” је формирало велики број нових зелених површина у граду, а потпуно је реконструисан Вождовачки парк. Изграђен је нови парк у Блоку 22 у Новом Београду, саниране су површине у насељу „Сава Ковачевић” у Земуну, започете су озбиљне санације зелених површина у Блоку 33, у Краљевачкој улици, на Бањици и Видиковцу. У плану су и два велика пројекта: потпуна реконструкција Пионирског парка и дрвореда у Булевару краља Александра.
ЈКП „Инфостан” је током 2009. спровело акцију наплате заосталих дуговања и увело нови, редизајнирани рачун на А4 формату, који ће грађанима омогућити бољи увид у стање њиховог дуга. У наредној години у плану је увођење он-лајн плаћања и плаћања путем СМС-а, као и потпуно прегледне спецификације дуговања.
Најважнији послови Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда у протеклој години били су изградња моста преко Аде Циганлије, обнова Панчевачког моста, реконструкција улице Јурија Гагарина и изградња новог железничког моста дугачког 190 метара и пруге од 1.300 метара. Завршена је реконструкција Савке улице и изградња интерне саобраћајнице у Блоку 67. Знатна средства издвојена су за изградњу водоводне и канализационе мреже, нових гробних места и станова за расељавање.
„Београдске електране” су протекле године на топловодни систем прикључиле 70.000 квадрата стамбеног и пословног простора. На Вождовцу је пуштен у рад нови котао снаге 116 мегавата, а на грејном подручју Новог Београда ремонтовано је свих седам котлова.
„Београдски водовод и канализација” реконструисали су 30 километара постојеће и инсталирали 20 километара нове водоводне мреже, уграђено је 30 хиљада нових водомера, а губици у мрежи значајно су смањени. Настављени су радови на изградњи постројења „Макиш 2”, а до краја децембра биће пуштено у рад прво мало постројење за пречишћавање отпадне воде у Белом Потоку. Остварена је значајна уштеда у трошковима пословања од преко 700 милиона динара. У наредној години у плану је реконструкција 100 километара водоводне мреже.
„Погребне услуге” су током ове године обезбедиле 19.497 нових гробних места, чиме је за наредне две или три године отклоњен ризик од мањка гробних места у Београду.
„Београдска арена” је ове године угостила двомилионитог посетиоца, а број гледалаца у односу на 2008. годину повећан је за трећину.
„Градске пијаце” и Урбанистички завод потписали су уговор о изради Плана мрежа пијаца у Београду, а припремљена је и стратегија развоја ЈКП „Градске пијаце”. Израђена је и студија оправданости изградње прве велетржнице, а у току је реализација пројекта „Пијаце – Тргови”. Почетак радова на пијаци „Земун – Велики трг”, чија је вредност процењена на 40 милиона динара, очекује се крајем првог квартала 2010. године. Током следеће године биће реконструисане и пијаце „Блок 44”, „Земун – Велики трг” и почети обнова пијаце „Ђерам”.
Урбанистички завод Београда израдио је читав низ нових планова и студија, а урађене су и измене Генералног плана Београда до 2021-2. године, које је Скупштина града и усвојила. „Градско стамбено” је одржавало 6.068 лифтова и месечно извршавало око 74.000 сервиса. Извршено је и 15.904 сервиса на хидрофорским постројењима.
Туристичка организација Београда отворила је у Кнез Михаиловој улици нови туристичко-информативни центар и реализовала читав низ манифестација, које су у Београд довеле 399.000 гостију, што је четири одсто више него прошле године.
На Ади Циганлији изграђена су нова паркинг места за особе са инвалидитетом, прилагођене све стазе и прилази за улазак у воду, а ове године је изграђен и јединствен Спортски центар намењен особама са хендикепом. Завршени су и и Центар за водене спортове, тениска сала, као и 470 нових паркинг места. У наредној години у плану је и асфалтирање паркинга са око 200 места у зони Макишког поља и завршетак изградње бициклистичке стазе на острвском делу Аде.
У „Сава центру” у протеклој години било је 168 програмских дана, који су привукли око пола милиона посетилаца. Програме на „Хиподрому Београд” просечно је посматрало око 2.000 људи, а током сезоне одржано је 20 тркачких дана. За најмлађе је организована и бесплатна школа јахања.
„Београдводе”, које су ове године преузеле надлежност над водопривредним објектима на територији града Београда, наставиле су реконструкцију насипа дуж Аде Циганлије, а ЈП „Београдска тврђава” реализовало је 230 програма које је посетило 548.279 посетилаца.
Одељење за праћење, координацију и управљање пројектима „Чвориште” координирало је приликом реализације пројеката санације коловоза и шина у улицама Тадеуша Кошћушка, Француска, Пожешка и Ресавска. „Чвориште” је одиграло важну улогу и приликом чишћење депонија испод моста „Газела”, организације Универзијаде, као и приликом изградње нове саобраћајнице дужине 750 метара, која спаја улицу Јурија Гагарина и Булевар Милутина Миланковића.
Извор
[уреди]- „Београд: Градска комунална предузећа остварила видан напредак у раду” Град Београд, 24. децембар 2009. (српски)