Београд: Градоначелник Драган Ђилас разговарао са представницима Европске банке за обнову и развој
Ова страница је архивирана и даље измене нису препоручене.
Имате исправке? Додајте шаблон {{измена заштићеног}} на страници за разговоре заједно са Вашим текстом, и она ће бити указана администраторима. Напомињемо могућност да коришћени извори више нису доступни на интернету. |
21. септембар 2009.
Београд/ Србија
Расељавање нехигијенског насеља испод моста „Газела” завршено је према стандардима Европске банке за обнову и развој и ми честитамо Градској управи на успешно обављеном послу, рекао је Томас Мајер, директор пословне групе за инфраструктуру ЕБРД у Лондону, после састанка са градоначелником Драганом Ђиласом и његовим земеником Миланом Кркобабићем у Старом двору.
– На овом послу Градска управа и Европска банка тесно су сарађивале и веома смо задовољни начином на који је расељено нехигијенско насеље испод моста „Газела”. Своје закључке пренећемо у октобру Управном одбору ЕБРД, после чега ће наша банка одобрити 16 милиона евра намењених поправци „Газеле” и прилазних путева, рекао је Томас Мајер, додајући да је ова банка свесна хитности обнове моста „Газела”.
Сличан извештај добиће и Управни одбор Европске инвестиционе банке, која је за обнову „Газеле” издвојила 25 милиона евра. ЕБРД и ЕИБ раније су условиле своју финансијску подршку обнови моста обезбеђивањем адекватног смештаја за породице које су живеле у његовој непосредној близини. Градоначелник Драган Ђилас рекао је да се у последње време у јавности доста спекулисало о томе да ли је расељавање ромских породица из нехигијенског насеља испод „Газеле” урађено по европским стандардима, али да за такву дилему није било разлога.
– Убеђени смо да је пронађено најбоље решење како за становнике нехигијенског насеља и њихову децу тако и за Београд. Најважније је да смо успели да око двеста малишана сада редовно похађа школе, док је раније тек њих педесетак ишло на наставу. Трудићемо се да свој деци обезбедимо помоћ у учењу, а надамо се да ће нас међународне банке подржати у намери да отворимо рециклажни центар, сличан ономе на Ади Хуји. Веома је важно да ромске породице добију лична документа, уђу у систем и убрзо могу да конкуришу за добијање социјалних станова – рекао је Драган Ђилас.
Градоначелник је објаснио да су недавно у Камендину усељена 63 социјална стана, а да ће у наредном периоду бити изграђено још хиљаду из програма непрофитних станова. Већ сада је одлучено да се повећа број станова намењених социјално угроженима, а да знатно мање станова добију запослени у општинама и градској администрацији. Право да конкуришу за куповину ових станова имаће и инвалиди, успешни спортисти, научници, лекари и млади брачни парови.