Београд: Градоначелник Драган Ђилас примио учеснике симпозијума о Милутину Миланковићу
Ова страница је архивирана и даље измене нису препоручене.
Имате исправке? Додајте шаблон {{измена заштићеног}} на страници за разговоре заједно са Вашим текстом, и она ће бити указана администраторима. Напомињемо могућност да коришћени извори више нису доступни на интернету. |
23. септембар 2009.
Београд/ Србија
Градоначелник Београда Драган Ђилас примио је вечерас у Старом двору учеснике и организаторе Међународног симпозијума „Климатске промене у освит друге декаде овог века“. Овај скуп одржава се од данас до 25. септембра, а организује га Српска академија наука и уметности, као један од централних догађаја обележавања јубилеја сто тридесет година од рођења Милутина Миланковића.
– Као и многи други велики људи Милутин Миланковић био је несхваћен, често и оспораван од својих савременика, али је ипак постао један од најгенијалнијих научника свих времена. Његови научни радови, међу којима се посебно истиче најпрецизнији астрономски календар, остали су свима нама да их проучавамо и користимо. Научни свет се овом човеку одужио тако што је по један кратер на Месецу и Марсу назвао његовим именом, а од 1993. године Европско геофизичко друштво установило је медаљу „Милутин Миланковић”, као једно од својих највреднијих признања. Пример Милутина Миланковића омогућава нам да се у овим тешким временима подсетимо да увек постоје људи спремни да за своју земљу учине нешто велико – рекао је градоначелник Београда Драган Ђилас, захваливши Српској академији наука и уметности што је организовала овај скуп.
Сврха симпозијума је да се домаћа и светска научна и шира јавност упозна са делом овог великог научника, да се сагледа актуелност и значај Миланковићевог дела на почетку друге декаде овог века и да се његово име повеже са земљом у којој се родио и где је стварао.
Покровитељи симпозијума су UNESCO и GEWEX (Global Energy and Water Cycle Experiment). Међународни скуп је подржан и суфинансиран од стране Минисарства за науку и технолошки развој и Министарства животне средине и просторног планирања.
На симпозијуму учествује велики број угледних научника из целог света и наше земље. Реферате по позиву приказаће 20 најугледнијих научника Европе, САД, Канаде и Бразила; предвиђена су усмена саопштења и презентација постера учесника. Поред пленарних, одржаће се и две сесије у организацији врхунских експерата UNESCO-а.
Вечерашњем скупу присуствовао је и Никола Хајдин, председник САНУ.