Београд: Градоначелник Ђилас присуствовао подели ђачких књижица деци из ромских породица расељених испод моста „Газела”

Извор: Викиновости

28. јун 2010.
Београд/ Србија

Поводом завршетка школске године, Драган Ђилас, градоначелник Београда, присуствовао је данас у барајевској ОШ „Кнез Сима Марковић” предаји ђачких књижица деци из ромских породица расељених испод моста „Газела”. Градоначелник је прво обишао одељење 4/3, у коме је учитељ Милан Јеремић поделио 21 књижицу својим ђацима, а потом потом присуствовао и свечаности приређеној за сву ромску децу за чије породице је смештај обезбедио град Београд. Данашњој свечаности присуствовали су и Владимир Тодић и Владан Ђукић, градски секретари за образовање и социјалну заштиту, Бранка Савић, председница општине Барајево, Драгољуб Ацковић, потпредседник Националног савета ромске националне мањине и Мирјана Миловановић, представница Европске банке за обнову и развој (ЕБРД).

Обраћајући се деци, родитељима и гостима на школској свечаности, Драган Ђилас је рекао да је за њега данашњи догађај један од најемотивнијих откако је на дужности градоначелника Београда. – Данас славимо велики успех Београда и Београђана, дан када је 79 деце из некадашњег насеља испод „Газеле” завршило неки разред школе. То је највећа ствар коју су она могла да ураде за своје године и нешто чиме сви ми, знајући у каквим су условима некада живела, треба да се поносимо. Борићемо се да ова деца и следеће године наставе са школовањем, науче што више, као и да родитељи преосталих 35-оро деце пошаљу своју децу у школу. Урадићемо све што је потребно, они ће се пријавити и за социјалне станове, заједно са свим осталим социјално угроженим Београђанима, а ми ћемо те станове наставити да градимо за све оне који немају довољно. Пре тога, ипак морам да упозорим да је слање деце у школу основна ствар. Ми ћемо платити и смештај, и струју, воду и канализацију, и превоз до школе, али нећемо плаћати за некога ко ће своју децу слати да просјаче или краду. Зато ћемо од 1. септембра пооштрити контроле и свакоме ћемо саопштити да ће град водити рачуна о онима који брину за своју децу шаљући их у школу, а да они који то не чине, не могу рачунати на нашу помоћ. Срећан сам што су ми се ова деца данас похвалила да су научила да пишу, читају, броје, сабирају и одузимају, и сигуран сам да ће од њих постати сјајни Београђани. Морамо бринути за ову децу, јер њихови родитељи не могу да им помогну у математици, географији и другим предметима, али то могу учитељи, наставници и њихови другари, што они и чине, и што мене испуњава поносом – рекао је градоначелник Ђилас, захваливши и Драгољубу Ацковићу, потпредседнику Националног савета ромске националне мањине, на досадашњој помоћи и сарадњи. Драгољуб Ацковић позвао је све своје сународнике да заједничким снагама изађу из беде коју са собом носи необразованост.

– То је најбољи начин да сами себи помогнемо. Сви други начини, а поготово политикантски, само ће онемогућити да наставимо са оним што су неки људи давно започели. У име тих који су започели, а моје сећање сеже далеко, желим да захвалим свима који данас нешто чине у име ромског народа – рекао је Ацковић.

Осмогодишња Зухра воли да иде у школу, иако је, како она каже, некада тешко, а некада лако. Научила је да чита, пише, сабира и одузима, баш као и њен друг Гиша, који највише воли математику, енглески, српски и ликовно. Обоје се надају да ће и у другом разреду бити примерни и успешни ђаци. Свечаности су присуствовали и родитељи малишана, међу којима је и Биљана Раковић, мајка две девојчице и једног дечака. – Девојчице иду у други, а син у четврти разред. Сви троје су јако задовољни, желе да уче и наставе са школовањем, а и цела породица се труди да им помогне – каже Биљана. Јани Махрети, мајка шесторо деце, такође је задовољна што сва њена деца иду у школу. – Труде се да све заврше сами, а ако не успеју, ту је асистент да им помогне. Воле школу, ја их подржавам и учинићу све што треба да добију добро образовање – прича Јани. На свечаности су млађој деци подељене књиге басни, ђаци виших разреда добили су књигу „Роми у Београду” Драгољуба Ацковића, а једна књига поклоњена је и школској библиотеци. Од 114 ученика ромске националности расељених из нехигијенског насеља испод моста „Газела” који су почетком септембра уписани у школе у Барајеву, Раковици, на Чукарици, у Сурчину и Младеновцу, њих 79 завршило је започети разред, три ученика ће изаћи на разредне испите, а остали се упућују да понове разред због непохађања наставе. У школску 2010/2011. годину биће уписано укупно 21 дете које је завршило предшколски припремни програм, док ће у предшколско бити уписано 12 деце.

Извор[уреди]