Београд: Градоначелник Ђилас: Коришћење градског грађевинског земљишта мора се поштено платити

Извор: Викиновости


20. јануар 2010.
Београд/ Србија

Град Београд је за објекте површине од преко 800 квадратних метара прошле године издао укупно 2.623 грађевинске, односно локацијске дозволе. Годину дана раније издато је 1.920 дозвола, па је јасно да је учињен напредак. Од дана доношења новог Закона о планирању и изградњи, тачније у последња четири месеца, издато је преко 500 разних дозвола, рекао је данас градоначелник Београда Драган Ђилас.

Градоначелник је истакао да постоје примедбе једног дела инвеститора да се нови закон не примењују довољно ажурно, али је нагласио да се грађевинске дозволе не могу издавати по систему који је важио у нека ранија времена.

– Сваки велики објекат који се гради у Београду под посебном је лупом јавности и надлежних служби. Ми данас свакодневно трпимо притиске од оних који су у претходном периоду навикли да чудном приватизацијом јефтино долазе до грађевинских земљшита. И данас имамо случај да је једна компанија имала право коришћења на 72 квадрата, а да сада жели да упише право коришћења на читавих 72.000 квадрата! Сви морају да схвате да је у овој земљи прошло време када се „пришивао капут за дугме” и да морају да плате коришћење грађевинског земљишта. Ако им је то скупо нека земљиште понуде граду, ми ћемо га врло радо откупити и понудити тржишту – казао је Драган Ђилас.

Градоначелник је рекао да ће све примедбе на рачун Секретаријата за урбанизам бити размотрене и евентуалне грешке бити исправљене. Он је подсетио да рок за подношење захтева за легализацију истиче 11. марта и додао да ће нови Секретаријат за легализацију почети са радом у фебруару, као и да ће бити смештен на 16. спрату зграде „Инекса” у улици 27. марта.

Министар заштите животне средине и просторног планирања Оливер Дулић рекао је да је његово министарство јуче објавило правилнике о садржају локацијске и грађевинске дозволе и да више не постоји ниједна препрека за правилно тумачење Закона о планирању и изградњи.

– Овај закон је усвојен и он се спроводи. Нећемо одустати од његове примене и нећемо попустити пред онима који хоће јефитно да дођу до грађевинског земљишта. Не допуштамо да тако вредан и редак ресурс као што је земљиште дође у руке оних који су покушали да га се домогну путем приватизације – истакао је министар Дулић.

Извор[уреди]