Београд: Бројачки дисплеји за пешачке сигнале на 50 пешачких прелаза

Извор: Викиновости


14. јануар 2010.
Београд/ Србија

По завршеном јавном позиву, Секретаријат за саобраћај закључиће уговор са предузећем „Теликс д.о.о Нови Сад”, које је дало најповољнију понуду за куповину и уградњу бројачких дисплеја за пешачке сигнале на 50 семафоризованих пешачких прелаза у Београду.

Троцифрени бројачи биће постављени на 50 пешачких прелаза у граду, и то у зонама школа или где је велика фреквенција пешака. Дисплеји ће одбројавати преостало време на пешачким сигналима, а захваљујући овим уређајима, пешаци ће имати прецизну информацију о томе колико им је времена преостало да пређу улицу.

Основна намена ових елемената јесте пласирање информације о преосталом времену на сигналима, за сваки од важних сигналних периода.

Кад су пешачки сигнали у питању, ти периоди су: црвено за пешаке, зелено за пешаке и заштитно време за пешаке. У важећим прописима не постоји трећи сигнални појам за пешаке којим би се јасно издвојио период заштитног времена од класичног црвеног периода. Увођењем дисплеја за одбројавање преосталог времена могуће је пешацима пласирати информацију о томе колико ће сваки од наведених периода на пешачким сигналима трајати. Како се периоди заштитног времена за пешаке и период црвеног светла приказују на исти начин, црвеним светлом, у начину приказивања времена на дисплејима уведен је посебан начин приказивања заштитног времена за пешаке (цифрама жуте боје). То пешаку који је започео прелажење коловоза у последњој секунди зеленог омогућава да безбедно заврши прелажење коловоза ходом брзине 1 до 1,5 метара у секунди.

Период забране прелазака за пешаке приказиваће се цифрама црвене боје, а протицање времена у току периода кад је пешацима дозвољен прелаз преко пешачког прелаза цифрама зелене боје. На овај начин пешаци имају врло јасну представу о расположивом времену за своје кретање. Због неразумевања начина на који семафорска сигнализација функционише, поједине категорије пешака, као што су деца нижег школског узраста и особе које се из било ког разлога спорије крећу (старост, инвалидитет и слично) имају проблем при прелажењу коловоза на сигналисаном пешачком прелазу, нарочито у ситуацијама када је због потреба сигналног плана период чистог зеленог за пешаке релативно кратак, односно не омогућава да пешак у току зеленог пређе већи део коловоза и стекне сигурност да ће прелазак окончати а да га возила на било који начин угрозе. У таквим ситуацијама обезбеђење довољно дугог заштитног периода није од значаја за наведене категорије пешака, јер многи од њих и не знају да такав период постоји.

Из наведених разлога, Секретаријат за саобраћај иницирао је куповину овог сасвим новог производа, јединственог на тржишту саобраћајне опреме, који ће бити уграђиван на критичним прелазима у граду. Бројачке дисплеје требало би да добију, између осталих, раскрснице 27. марта – Старине Новака, Булевар краља Александра – Београдска, Старине Новака – Кнез Данилова, Булевар краља Александра – Рузвелтова, Војводе Степе – Адмирала Вуковића, Булевар ослобођења – школа Бањица, Булевар ослобођења – Пастерова, Савски трг – Железничка станица, Булевар краља Александра – Господара Вучића, Булевар краља Александра – Устаничка, Устаничка – Гламочка, Кнеза Милоша – Краља Милана, Париска – Калемегдан, Македонска – Дечанска, Француска – Народно позориште, Пожешка – ОШ „Јосип Панчић” и још неке раскрснице.

Вредност ове набавке је око 4,5 милиона динара, а рок за уградњу дисплеја 60 дана по потписивању уговора.

Извор[уреди]