Београд: Бијелић и Васовић на Студију Б о градским пројектима

Извор: Викиновости

24. март 2010.
Београд/ Србија

Александар Бијелић, градски менаџер и Дејан Васовић, градски архитекта гостовали су вечерас у емисији „У центру” на РТВ „Студио Б” где су говорили о великим градским пројектима најављеним за 2010. годину.

Говорећи о важним инфраструктурним пројектима Александар Бијелић, градски менаџер рекао је да су сви пројекти једнако важни, али да је јавности најинтересантнији мост на Ади Циганлији.

– Већ око 80 метара хоризонталног дела моста је постављено, висина пилона је око 58 метара адинамика се поштује. Сви проблеми се решавају у ходу и нема никаквих застоја. Петља „Царева ћуприја” такође напредује, то је прва петља и она мора бити завршена до краја године, а потом крећемо са петљама и у Радничкој и улици Јурија Гагарина, све до краја 2011, када мост мора бити пуштен у саобраћај. Још прошле године почели су такође и радови на приступној саобраћајници дугој седам километара између Сурчина и Добановаца за Обреновачки мост, у септембру ће се потписати уговор са „Мостоградњом” за радове на самом мосту а рок за његово пуштање у саобраћај биће септембар 2011. године – рекао је Бијелић.

Говорећи о мосту „Газела”, Бијелић је рекао да град тражи одговоре о стању моста, динамици радова и начину како ће током радова функционисати саобраћај, јер је то веома важно за становнике главног града.

– Носилац послова је ЈП „Путеви Србије”, а град је урадио сав посао који се од њега захтевао. Град је раселио Роме испод Газеле по акционом плану, обезбедио смештај, обезбедио социјализацију и укључивање деце у школе и обданишта и оставио могућност пријављивања за социјалне станове. У наредних месец дана ми очекујемо да нам се достави увид у динамику и саобраћајна решења током радова, како би се омогућио саобраћај преко моста и током радова – рекао је Бијелић.

Дејан Васовић, градски архитекта казао је да је до сада поднето око 120.000 пријава за легализацију, а откада је започет цео процес легализације, од 2003. године поднето је укупно око 260.000 захтева. Уколико се буде плаћало једнократно, омогућиће се попуст од 50 одсто, а плаћање ће бити омогућено и на 60 једнаких месечних рата.

– Све ће бити обрађивано на једном месту, у Секретаријату за послове легализације. Критеријум ће бити једнак за све и ниједан грађанин неће имати предност у односу на друге. Сама процедура је значајно поједностављена, потребан је минималан број докумената. а сви папири моћи ће да се доставе и поштом какограђани не би морали да долазе више пута – рекао је Васовић.

Он је казао и да мост Земун – Борча треба да почне да се гради до краја године.

– Тренутно се ради техничка документација која би требало да буде завршена у року од 30 до 45 дана. Присутна је добра воља и кинеске и наше стране тако да мислимо да неће бити проблема. Док се не заврше договори око кредита између две државе, мост не може почети да се гради, али ми радимо претходне послове као да је све већ спремно – рекао је градски архитекта.

Васовић је рекао да, када се говори о метроу, у Бечу постоје обе варијанте које се разматрају и да ће се током предстојеће посете видети оба решења. Он је казао да по својој величини, броју становника, положају на Дунаву и другим факторима Беч представља добар полигон за Београд. Александар Бијелић додао је да ће у све то ће моћи да се увере и сви шефови одборничких група у Скупштини града, јер је то пројекат целог Београда. Одлуку о типу метроа донеће стручна тела, а коначну одлуку одборници Скупштине града.

Говорећи о „Беовозу”, градски менаџер је рекао да је рок за завршетак колосека 5 и 6 у Прокопу јун ове године, да су гарнитуре на ремонту у домаћим предузећима и да свих девет композиција мора бити ремонтовано такође до краја јуна. После пробног периода, први возни ред у такту од 15 минута биће установљен од краја ове године.

Говорећи о реконструкцији Булевара краља Александра, Дејан Васовић је рекао да се радови изводе убрзаним темпом.

– У току су радови на топловоду, формирано је тело која координира све послове, поставља се потпуно нова инфраструктура, углавном испод земље и цео посао је прецизно усклађен. То ће, када посао бити готов, односно у септембру бити једна од најлепших улица Београда – рекао је градски архитекта.

Извор[уреди]