Београд: Апел грађанима да чувају композиције Бг воза

Извор: Викиновости


8. септембар 2010.
Београд/ Србија

Иако је нови вид градске железнице „Бг воз” почео са радом 1. септембра и бесплатан је током овог месеца, сведоци смо да се поједини грађани већ несавесно односе према градској имовини, пишу графите по возовима, ломе седишта и на тај начин онемогућавају друге да квалитетно користе овај вид превоза. Зато из Дирекције за јавни превоз апелују на грађане да чувају и користе електромоторне возове и на тај начин омогуће да градска железница заживи и у Београду, попут других метропола у којима се овај вид превоза већ дуго користи.

– Возови иду на време и чисти су, а све анкекте показују да су Београђани веома задовољни овом услугом. Неко је, међутим, већ запалио једно седиште, што је приликом дневног прегледа воза у депоу уочио машиновођа. Тапацирунг на њему је замењен, али је већ наредног дана ишарана половина друге композиције. Кондуктери морају да прођу кроз цео воз дужине 100 метара и не могу да уоче све што се дешава. Чишћење једног квадратног метра од графита кошта 1.000 динара, а то нису графити који ће улепшати воз, већ ће наружити нешто у шта смо уложили много новца, енергије и времена – истакао је Станко Кантар из Дирекције за јавни превоз.

Гордана Мијатовић приметила је графите на возу у станици „Нови Београд”, одакле се данас возила према Карађорђевом парку. Вишебојни спреј испрскан по спољашњости вагона није јој засметао; чак је приметила да су поједине београдске зграде улепшане „уметничким” графитима. Мишљење је променила када је ушла у воз и изнад једне столице угледала имена „аутора” исписана црним спрејом.

– Ово је веома ружно. Возови нове градске железнице су беспрекорно чисти и из станица полазе на време. Веома је пријатно путовати Београдом на овај начин, а о удобности да и не говорим – аутобусом бих од Новог Београда до Карађорђевог парка путовала 50 минута. Не разумем зашто неко има потребу да на овај начин наружи и уништи нешто што је свима нама на корист – запитала се Гордана Мијатовић.

Новосађанка Душанка Ђорђевић похвалила је градоначелника Београда што је имао воље и упорности да на овај начин живот Београђана учини квалитетнијим. Она је возом путовала од Карађорђевог споменика до Новог Београда и назад.

– Изузетно ми прија да се возим „Бг возом”, а иако не живим у Београду радујем се што он изгледом и тачношћу личи на возове великих европских градова. Нажалост, и овде су ме непријатно изненадили графити, који умногоме нарушавају први утисак путника који уђе у вагон. Овако ишарани зидови чине да воз изгледа прљаво и запуштено – рекла је Душанка Ђорђевић.

Драган Стошић предлаже ригорозне казне за оне који уништавају и прљају имовину свих Београђана.

– Када ће град већ једном бити очишћен од ових хулигана? Томе може лако да се стане на пут – неколико њих треба да буде кажњено принудним радом, па ће и они и сви који би то исто да раде најзад престали да руже Београд – казао је Стошић.

Са њим се сложила и Станка Бранковић, која се свакодневно вози „Бг возом”.

– Само оштре казне могу да опамете ове „уметнике”. Било би боље да се скупе и заједно ураде нешто за овај град, а не само да уништавају оно што Београђани тешком муком стичу у овој кризи. Неће овај воз дуго опстати ако га сами не сачувамо – упозорила је Станка Бранковић.

Дејан Васовић, градски архитекта, каже да је град за оспособљавање градске железнице издвојио преко десет милиона евра, од чега је за сада највише новца уложено у завршетак петог и шестог колосека на станици Београд центар и да је зато потребно да грађани користе али и чувају композиције „БГ воза”.

– Град је издвојио средства за ремонт девет електромоторних шинских гарнитура које превозе Београђане у размаку од 15 минута у шпицу на трасама по главном граду. Град Београд ће заједно са „Железницама Србије” у том пробном периоду истестирати све нове системе који су уграђени, гарнитуре које су ремонтоване, као и нове колосеке. Пун и прави обим саобраћаја од Батајнице до Панчевачког моста очекујемо од 1. јануара идуће године. До тада би требало још да се уради и ремонт на прузи, на шинама, што ће у наредних неколико месеци урадити „Железнице Србије”, за шта је град Београд такође издвојио знатна средства. Почетак функционисања градске железнице од изузетног је значаја за Београд, нарочито у периоду реконструкције моста „Газела”, јер омогућава поуздан и брз прелазак с једне на другу страну реке, казао је Дејан Васовић.

Траса прве линије је Нови Београд – Панчевачки мост, а у наредном периоду планирано је продужење трасе до Земуна, тачније Батајнице. Ефикасан превоз обезбеђује шест генерално ремонтованих електромоторних возова, капацитета 670 путника, односно око 2.700 путника на сат. У циљу лакшег препознавања возова који се користе на линији од Новог Београда до Панчевачког моста, возови су посебно означени.

Радно време линије је од 5.25 до 23 часа, са интервалом од 15 минута у шпицу, од 6 до 9 и од 14 до 17 часова, а 30 минута ван шпица. Од 1. септембра Дирекција за јавни превоз увела је и нову линију јавног градског превоза 34Л, којом се остварује веза станице Прокоп са аутобуским и тролејбуским линијама у Булевару кнеза Александра Карађорђевића. Траса линије је следећа: Железничка станица „Београд центар” – Гучевска (окретница) – Интерна саобраћајница – Булевар кнеза Александра Карађорђевића – болница „Др Драгиша Мишовић”.

На траси од Новог Београда до Панчевачког моста налази се следећих пет железничких станица које су опслужене линијама јавног градског превоза: „Нови Београд”, где се остварује веза са ЈГС-ом преко осам линија јавног градског првоза (линије 67, 69, 89, 94, 95, 7, 9, 13); „Београд /центар/”, Прокоп – новом линијом јавног градског превоза 34Л се остварује веза са седам линија јавног градског првоза (линије 40, 41, 42, 49, 59, 78, 94); „Карађорђев парк”, где се остварује веза са ЈГС-ом преко 16 линија јавног градског првоза (линије 17, 18, 30, 31, 33, 39, 42, 46, 47, 48, 55, 59, 78, 9,10 и 14); „Вуков споменик”, где се остварује веза са ЈГС-ом преко 14 линија јавног градског првоза (линије 25, 25П, 26, 27, 27Л, 32, 65, 74, 2, 5, 6, 7, 12, 14); „Панчевачки мост”, где се остварује веза са ЈГС-ом преко 11 линија јавног градског првоза (линије 16, 23, 32E, 33, 35, 37, 43, 48, 58, 95, 96).

Време путовања на појединим деоницама је следеће – од станице Нови Београд до Прокопа може се стићи за шест минута, од станице Нови Београд до Карађорђевог парка за девет, од станице Нови Београд до Вуковог споменика за 13 минута, од станице Нови Београд до Панчевачког моста за 16 минута.

Извор[уреди]