Srpske fudbalerke pobedile Nemačku

26. april 2022.
Stara Pazova/ Srbija

Fudbalski savez Srbije

Moglo bi se reći da ona čuvena rečenica Garija Linekera da je fudbal igra u kojoj 22 osobe jure za loptom, a na kraju pobedi Nemačka — baš i ne važi kada se radi o Srbiji, jer: Srbija je pobedila. Baš danas desilo se baš takvo čudo, koje je našim fudbalerkama otvorilo vrata ka plasmanu na Svetsko prvenstvo.

Ženska reprezentacija Srbije je stvarno savladala Nemačku i to sa 3:2 (1:0), u meču koji će ostati zlatnim slovima ispisan u istoriji ženskog fudbala. Sa nova tri boda izabranice selektora Predraga Grozdanovića došle su na korak do plasmana u baraž za prvenstvo sveta koje se iduće godine održava na Novom Zelandu.

Hrabro je Srbija ušla u meč, igrale su naše devojke visok presing, iznenadile Nemice koje su u tim uvodnim minutima morale da se brane. I, bilo je situacija u kojima su gošće izbacivale loptu sa gol linije, sreća im je bila saveznik da već tada Srbija ne dođe u vođstvo. Višestruki prvak sveta i Evrope nije očekivao tako agresivnu ekipu domaćina i zaista je imponovao pristup naših devojaka. S druge strane i Nemice su demonstrirale snagu, pokazale zašto su jedna od najboljih selekcija sveta. U trenucima neizvesnosti pred našom golom, stativa i prečka su bili saveznik srpske selekcije. Svega je bilo u tih prvih 45 minuta igre, mnogo trčanja, agresije, sjajnih proigravanja i šansi. I gol. Igrao se 36. minut kada je Alegra Poljak sačekala centrašut na drugoj stativi i onda glavom matirala Merle Froms, za erupciju oduševljenja na tribinama Sportskog centra FSS u Staroj Pazovi. Bio je to, kako piše veb-sajt Fudbalskog saveza Srbije gol istine, gol velike nade, gol koji Srbiju približava cilju, plasmanu u baraž za Prvenstvo sveta.

I nastavak je doneo sličnu priču sa početka meča, a igrao se 49. minut kada je Jovana Damnjanović udvostručila prednost Srbije i nagovestila veliku senzaciju. Znanje, kvalitet, ali ovoga puta i fudbalska moć, tehnička i taktička, bili su na travi stadiona u Staroj Pazovi. I mnogo emocija, jer ovo je dan koji će ostati upisan u istoriji ženskog fudbala. Imati dva gola plusa protiv Nemačke ne dešava se 'svako malo'.

Imale su naše fudbalerke prednost od 2:0 do 60. minuta kada su gošće demonstrirale svoje umeće i uspele da smanje vođstvo. Trebalo je sada izdržati, pogotovo što je Srbija ušla u ovaj meč osetno hendikepirana bez nekoliko važnih igračica. Ali, selektor Predrag Grozdanović nije hteo da se ekipa brani, naprotiv, tražio se pogodak koji bi Nemice definitivno stavio u veliki problem. Verovatno se ni one ne sećaju kada su u nekim kvalifikacijama primile tri gola za nepunih 70 minuta igre, a Srbija im je to priredila u 69. minutu — ponovo je sve sama završila sjajna Jovana Damnjanović. Izdržala je duel sa nekoliko protivničkih igračica i plasirala loptu ispod istrčale Merle Froms. Sada već i nemoguće može biti moguće. San da postane java — pisao je FSS o tom trenutku.

Do kraja meča Nemačka je uspela samo da ublaži poraz, preko Vesmutove. Ali, istorija je definitivno ispisana, jer, ostaje zapisano Srbija 3 : 2 Nemačka!

U ovom trenutku, sa po osam odigranih mečeva, na vrhu tabele grupe H su Nemačka koja ima 21 bod i Srbija sa 18. Treće su Portugalke sa sedam utakmica i 13 prikupljenih bodova, a ostatak konkurencije (Turska, Izrael i Bugarska) više nema šansi da se umeša u borbu za dve vodeće pozicije. Prvoplasirana ekipa, posle 10 odigranih kola, ide direktno na Mundijal, a drugoplasirana u baraž.

Srbija: Kostić, Stefanović, Damjanović, Slović, Frajtović, Petrović, Pavlović (76. Milivojević), Filipović, Mijatović (90+5 Krstić), Damnjanović (76. Stupar), Poljak (90+5 Pantelić). Selektor Predrag Grozdanović.

Nemačka: Froms, Klajherne (75. Anijomi), Feldkamp, Oberdof, Šuler, Hut, Popo, Gvin, Ral (46. Marošan), Magul (54. Dalman), Brand (46. Vesmut). Selektor Martina Vos – Teklenburg.

Strelci: 1:0 Poljak 36, 2:0 Damnjanović 49, 2:1 Šuler 60, 3:1 Damjanović 69, 3:2 Vesmut 90+2.

Stadion: Sportski centar FSS u Staroj Pazovi.