Barselona osvajač evropskog Superkupa 2009.

Monako Petak, 28. avgust 2009.

Barselona je ovogodišnji osvajač Superkupa Evrope za 2009. godinu. Na stadionu Luj II u Monaku je Barselona, aktuelni evropski prvak, pobedila ukrajinski Šahtjor, osvajača Kupa UEFA, sa minimalnim rezultatom od 1:0. Gol je postignut u 115 minutu produžetaka pošto je regularnom vremeneu utakmica završena nerešeno 0:0.

Barselona je napadala tokom čitave utakmice i bila opasnija, međutim nikako nije uspela da pronađe ključ za čvrstu odbranu ukrajinskog tima. Ukrajinski tim je bio svestan sbnage Barselone i odlučio se za taktiku pojačane odbrane i kontranapada.

Regularni deo utakmice se završio sa rezultatom 0:0, i otišlo se u produžetke od dva puta po petnaest minuta. Produžeci nisu obečavali ništa novo u odnosu na regularni deo utakmice. Barselona je napadala a Šahtjor se branio, uzdao u kontranapade i čekao penal-lutriju.

Ipak dane bi došlo do toga se pobrinuo Barselonin debitant na evrosceni, Pedro Rodrigez. On je u 115. minutu odigrao dupli pas sa Mesijem i preciznim udarcem sa 14 metara poslao loptu u donji levi ugao i golman ukrajinskog tima Pjatov je bio nemoćan.

I ova utakmica je pokazala da pobednik Lige šampiona u ovakvim utakmicama nije dominantan u odnosu na osvajača Kupa UEFA (ili Kupa pobednika kupova do 1999. godine). Ipak Barselona je uspela da ublaži skor pobeda osvajača Kupa UEFA na 5:7.

Barselona je ovom pobedom podigla svoj rejting i momentalno je vlasnik čak pet trofeja. Barselona je momentalno pobednik Superkupa Evrope, pobednik Superkupa Španije, prvak Evrope, prvak Španije i pobednik Kupa kralja. Barseloni je ovo treći evropski Superkup, a nastupila je do sada u sedam finala. Prvi Superkup je Barselona osvojila 1992. godine kapšampion Evrope a drugi 1996. kao pobednik KPK.

BARSELONA: Valdez, Alveš, Pike, Pujol, Abidal, Ture (od 110. minuta Buskets), Keita, Ćavi, Anri (od 96. Krkić), Mesi, Ibrahimović (od 81. Pedro).

ŠAHTJOR: Pjatov, Srna, Kučer, Čigrinski, Rac, Ilsinjo, Gaj (od 80. minuta Kobin), Hubšman, Vilijan (od 91. Agahova), Luis Adrijano, Fernandinjo (od 80. Žadson).