Новосадски Бећари нови прваци у банатским шорама

2. јул 2012.
Нови Сад/ Србија (Бета) Прво место на 12. Светском првенству у Банатским шорама освојила је екипа новосадских Бећара, која је у финалу савладала прошлогодишњег победника, екипу томашевачког Маријева са 26:6.

Треће место на овогодишњем првенству, које је завршено у недељу у Томашевцу крај Зрењанина, освојила је екипа Чока из Томашевца. Они су у "малом финалу" победили екипу из Беле Цркве са 45:10, саопштио је у понедељак Организациони одбор Светског првенства.

Капитен победничке екипе Габор Лепеш рекао је да се победи није надао, јер је екипа Маријева једна од најбољих светских екипа, и изразио очекивање да ће његова екипа успети да одржи титулу и следеће године.

Члан Друштва за очување Банатских шора из Томашевца Александар Рудић подсетио је да се првенство ове древне чобанске игре организује од 2001. године и да се сваке године број пријављених екипа повећава.

"Ове године смо имали 12 екипа. У почетку је све било замишљено као аутентична томашевачка манифестација, међутим, након извесног периода одлучили смо да је време да се озбиљније бавимо организацијом", рекао је Рудић и додао да је следећи циљ да се шоре признају као спорт и оснује међународна федерација.

Банатске шоре су стари чобански спорт, за који Банаћани тврде да га је наш чувени научник Михајло Пупин пренео са домаћих ливада у САД и да је од њега настао и бејзбол. Шоре заиста подсећају на бејзбол, али су правила аутентична.