Београд: Saopštenje Agencije za saradnju sa nevladinim organizacijama i evropsku harmonizaciju

Извор: Викиновости


16. септембар 2009.
Београд/ Србија

Sve je više poziva na nasilje protiv pripadnika LGBT populacije kako se približava 20.9.2009, dan održavanja „Povorke ponosa 2009“, prvi put nakon što smo bili svedoci brutalnih scena nasilja pri pokušaju organizovanja ove manifestacije 2001. godine. Tim povodom Agencija za saradnju sa nevladinim organizacijama i evropsku harmonizaciju grada Beograda, apeluje na sve nadležne istitucije da učine sve kako bi ovaj dan protekao u najboljem redu, a mogućnost svakog incidenta bila svedena na minimum. Na to nas obavezuje član 21 Ustava Republike Srbije i član 21 Zakona o zabrani diskriminacije, piše u saopštenju Agencije za saradnju sa nevladinim organizacijama i evropsku harmonizaciju.

Podsećamo da je decembra 2008., godine kada je obeleženo 60 godina od usvajanja Univerzalne Deklaracije o ljudskim pravima, na zasedanju Generalne Skupštine UN, Republika Srbija, zajedno sa još 65 zemalja-članica ove organizacije pružila podršku izjavi predloženoj od strane Francuske i Holandije, kojom se države pozivaju na poštovanje ljudskih prava svih građana, bez obzira na seksualnu orijentaciju ili rodni identitet. Podršku ovoj izjavi pružile su sve zemlje-članice Evropske unije, kao i SAD.

U organizaciji „Povorke ponosa 2009“ učestvuju predstavnici nevladinih organizacija koje se bave promocijom ljudskih prava, a podršku skupu pružilo je preko 60 organizacija iz cele Srbije. Podsećamo takođe da je Generalna Skupština UN još 1998. godine usvojila Deklaraciju o pravima i odgovornostima pojedinaca, grupa i organa društva na promociji i zaštiti univerzalno prepoznatih ljudskih prava i fundamentalnih sloboda. U Deklaraciji se jasno naglašava da je „glavna odgovornost i dužnost promovisanja i poštovanja ljudskih prava i sloboda na državi“, te da država mora prepoznati „pravo i odgovornost pojedinaca, grupa i udruženja da promovišu poštovanje i poznavanje ljudskih prava i fundamentalnih sloboda na nacionalnom i međunarodnom nivou“. Deklaracijom se posebno ukazuje da države moraju „preduzeti sve neophodne mere da, preko nadležnih vlasti, osiguraju zaštitu svih, pojedinačno i zajedno sa drugima, od bilo kog nasilja, pretnji, odmazde, de facto ili de jure neprijateljske diskriminacije, pritiska ili bilo koje druge proizvoljne radnje koja je posledica njegovog ili njenog legitimnog ostvarivanja prava“.

Istom Deklaracijom, prepoznat je značaj uloge pojedinaca, nevladinih organizacija i relevantnih ustanova u osvešćivanju javnosti po pitanjima vezanim za sva ljudska prava i osnovne slobode da bi se dalje povećalo razumevanje, tolerancija, poštovanje i mir. Pozivamo sve Beograđane koji dele ove vrednosti da pomognu da se u miru i na civilizovan način omogući održavanje „Povorke ponosa“, kao i da pruže podršku svim ugroženim grupama u borbi za ravnopravnost u društvu, piše u saopštenju Agencije za saradnju sa nevladinim organizacijama i evropsku harmonizaciju.

Извор[уреди]