Zaustavimo diskriminaciju starijih
Ова страница је архивирана и даље измене нису препоручене.
Имате исправке? Додајте шаблон {{измена заштићеног}} на страници за разговоре заједно са Вашим текстом, и она ће бити указана администраторима. Напомињемо могућност да коришћени извори више нису доступни на интернету. |
25. novembar 2011.
Beograd/ Srbija (PRObjave) - Pozivamo vas da prisustvujete konferenciji za medije Centra za demokratiju u velikoj sali Medija centra, Terazije 3, drugi sprat, u petak 25. novembra 2011. godine, sa početkom u 11 časova.
Na konferenciji, koja se organizuje povodom početka projekta "Zaustavimo diskriminaciju starijih i podržimo aktivno starenje", predstavnicima medija obratiće se sociolog Srećko Mihajlović, predsednik Unije poslodavaca Nebojša Atanacković, Nadežda Satarić, predsednica UO "Snaga prijateljstva AmitY" i programska direktorka Centra za demokratiju Ksenija Petovar.
Ovom prilikom, održaće se i predstavljanje publikacije "Stariji radnici - neki na poslu, a neki ni posla ni penzije", koja sadrži rezultate istraživanja u vezi sa preprekama sa kojima se osobe starije od 50 godina suočavaju prilikom traženja posla u Srbiji.
- Starosna diskriminacija je treća po učestalosti, iza rasizma i seksizma.
- Od milion nezaposlenih u Srbiji, više od 190.000 su stariji od 50 godina.
- U Srbiji je nezaposleno više od 120.000 žena u pedesetim godinama.
- Generacija ljudi između 40-50 godine je podnela najveći teret tranzicije i ekonomskih potresa. Oni čine i više od pola otpuštenih.
- Čak 90% onih koji su između 50-65 godina starosti su digli ruke od traženja posla.
- 37% starijih nezaposlenih bi radilo bilo šta što im se ponudi.
- 83% starijih nezaposlenih nije zainteresovano za stručno usavršavanje.
- Sve razvedene osobe sa kojima smo razgovarali kao glavni razlog razvoda navode nezaposlenost.
(delovi iz brošure „Stariji radnici - neki na poslu, a neki ni posla ni penzije“)
O Fondaciji Centar za demokratiju
Fondacija Centar za demokratiju jedna je od nevladinih organizacija sa najvećim iskustvom i stručnošću u Srbiji. Osnovao ga je 1994. godine profesor Dragoljub Mićunović, sa grupom istaknutih intelektualaca. FCD je najpoznatiji po svom sedmogodišnjem projektu POLITEIA i projektu zapošljavanja žena, a najvažnije aktuelne aktivnosti Fonda su Demokratski politički forum, pokrenut s ciljem utvrđivanja praktičnih evropskih politika u Srbiji, kao i projekat Snaga društvene odgovornosti, koji se bavi promovisanjem ekonomskih i socijalnih prava zaposlenih.
Извор
[уреди]- PRObjave „Zaustavimo diskriminaciju starijih” PRObjave, 25. novembar 2011. (српски)