Ovogodišnja trka 24 sata Le Mana rekordna za Dunlop

Извор: Викиновости

21. jun 2017.
(PRobjave) - Ovogodišnja trka 24 sata Le Mana bila je za Dunlop trka veka. Trkači sa Dunlopovim pneumaticima su obarali rekorde u najbržem vremenu po krugu, a osim toga, u ukupnom zbiru se sada Dunlop najviše puta popeo na podijum.

Automobilska trka izdržljivosti 24 sata Le Mana 2017 na kojoj su najveći izazov predstavljale visoke temperature staze - dostizale su čak 51 stepen Celzijusa - donela je Dunlopu veliki uspeh. Pored pobeda u pojedinim klasama i visokim ukupnim rezultatima, Dunlop je obarao rekorde i u najbržem vremenu po krugu i ukupnom broju prisutnosti na pobedničkom postolju.

Na 85. izvođenju trke 24 sata Le Mana, u klasi LMP1 pobedila je ekipa Porsche LMP1, dok je u klasi LMP2 prva stigla na cilj ekipa Jackie Chan DC Racing. Treće mesto u ukupnom zbiru i drugo u klasi LMP2 pripalo je ekipi Vaillante Rebellion, a podijum u klasi LMP2 zauzela je ekipa Jackie Chan Oreca. Svih najboljih deset u pomenutoj klasi takmičilo se na Dunlopovim pneumaticima. U klasi LM GTE Pro, sve do kraja trke, u vođstvu su se smenjivala dva automobila Aston Martin Vantage, oba opremljena pneumaticima Dunlop, a na kraju je crtu na cilju prvi prešao Jonny Adam. Ekipa Aston Martin Racing je bila u vođstvu takođe u klasi LM GTE Am u kojoj su se četiri od sedam Dunlopovih trkača tokom cele trke borili da se popnu na podijum. Na kraju se najviše plasirao Dunlopov automobil Beechdean AMR Aston Martin koji je osvojio četvrto mesto. 

Pneumatici razvijeni za širok spektar temperatura

Visoke temperature staze i prosečna brzina 235 km/h bile su tvrd orah za pneumatike, ali je Dunlop odličnim karakteristikama svojih pneumatika obezbedio partnerima vrhunske performanse. Nova serija pneumatika koje su koristili Dunlopovi trkači razvijena je za širok spektar temperatura, a izbor je zavisio od pojedinog vozača, odnosno kompatibilnosti šasije. Temperatura trkačke staze se kretala između 25 i 51 stepen Celzijusa, a sve tri smeše su se koristile na svim trkama LMP2 i GT i na svim temperaturama. Ekipe LMP2 su se većinom odlučivale za zamenu između trećeg i četvrtog zaustavljanja, a neki su se trkali sa istim kompletom pneumatika sve do petog zaustavljanja (više od tri sata odnosno 668 km). Pri tom su se sve glatke varijante u ekstremnim uslovima odlično ponašale sve do trećeg, četvrtog ili petog zaustavljanja, što dokazuje trkačku izdržljivost pneumatika. 

Dunlopovi rekordi i najbrži krugovi 2017.

Rekord - najbrži krug LMP2 () - 3:25.352 (sedam 2008. i 11 sekundi manje nego 2016. godine)

Rekord - najbrži krug trke LMP2 - 3:28.632 (osam sekundi brži od rekorda 2015.)

Rekord - najbrži krug GTE Pro (kvalifikacioni) - 3:50.837 (0,35 sekundi brži od rekorda 2016.)

Rekord - najbrži krug trke GTE Pro - 3:50.950 (0,9 sekundi brži od rekorda 2016.)

Извор[уреди]