Викимедија Србије обележава 10 година рада

Извор: Викиновости

27. новембар 2015.
Београд/ Србија (Викимедија Србије) - Викимедија Србије, невладина, нестраначка и непрофитна организација, која има за циљ развој и промоцију слободног знања, 3. децембра прославља 10 година успешног рада.

Викимедија Србије

Аматерско удружење, које је 2005. године окупило неколицину ентузијаста око Википедије – највеће онлајн енциклопедије, данас броји преко 100 чланова који се воде мисијом Задужбине Викимедија – да сви људи на свету имају једнак приступ знању и образовању.

Током ове деценије Викимедија Србије је подржавала и развијала пројекте које реализује Задужбина Викимедија на глобалном нивоу, у циљу промоције и подржавања стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја искључиво на непрофитан начин. Најпознатији и највећи пројекат је Википедија на српском језику, али са једнаком пажњом се развијају и пројекти Викиновости, Викиречник, Викикњиге, Викиизворник, Викицитати, као и Образовни програм, фото-конкурси, такмичења у писању чланака на Википедији, али и сарадње са бројним институцијама културе: библиотекама, музејима, архивима, галеријама и другим организацијама.

Викимедија Србије била је носилац локализације и интегрисања слободних лиценци (Creative Commons) у међународно признат систем, међународних окупљања, регионалних конференција, фестивала културе, трибина, семинара и радионица о слободним садржајима. Позивамо вас да заједно са нама прославите успешних 10 година ширења слободног знања у Србији.

Конференција за медије поводом обележавања јубилеја биће одржана у среду, 2. децембра, у Стартит центру, Савска 5, са почетком у 18 сати.

О настанку и развоју удружења говориће председник Викимедије Србије Филип Маљковић, као и оснивачи и чланови Управног и Академског одбора Милош Ранчић, Драган Сатарић, Ђорђе Стакић, Горан Обрадовић и Јелена Продановић.

На свечаној прослави биће уручене Захвалнице за допринос промоцији слободног знања дугогодишњим партнерима и сарадницима, уредницима Википедије, волонтерима. Програм ће бити употпуњен пројекцијом најбољих фотографија са фото-конкурса „Вики воли Земљу”.

Извор[уреди]