Каталонци задовољни, Мадрид разматра законитост референдума

Извор: Викиновости
Артур Мас
Слика: amadalvarez.

10. новембар 2014.
Барселона/ Каталонија (Beta-AFP) - За независност Каталоније на необавезујућем референдуму 9. новембра изјаснило се око 1,6 милиона житеља те североисточне покрајине Шпаније. Међутим, многи Каталонци нису изашли на гласање, да ли због нелегалности референдума или због противљења одвајању од Шпаније. Челници Каталоније задовољни су референдумом иако је био само незваничан и истичу да излазност показује да су грађани тог региона стекли право на „прави“ референдум. Мадрид симболични референдум доживљава као пропаганду и наставља да преиспитује да ли је њиме прекршен закон. У Каталонији живи 15% популације Шпаније а тај регион даје 20% шпанског бруто домаћег производа.

Подаци објављени 10. новембра на основу 88% пребројаних гласова показују да је на симболични референдум изашло више од два милиона грађана Каталоније од којих је 1,6 милиона гласало за независност. Међутим, право гласа има 5,4 милиона људи у Каталонији што указује да већина ипак није желела да учествује на правно нелегалном и необавезујућем референдуму.

Гласачима су постављена два питања - да ли желе да Каталонија буде држава и, ако желе, да ли желе да буде независна.

Од 2,23 милиона људи који су учествовали у "консултацијама грађана", 80,72% је потврдно одговорило на оба питања. На прво питање је позитивно а на друго негативно одговорило 10% изашлих док је само 4,5% заокружио "не" као одговор на оба питања.

Власти Каталоније одлучиле су се за необавезно изјашњавање о независности, односно консултације грађана, након што им је Уставни суд Шпаније покварио планове и суспендовао одржавање референдума заказаног за 9. новембар до доношења коначне одлуке о уставности изјашњавања.

Шпанска влада је тражила мишљење Уставног суда и истиче да шпански устав не дозвољава да региони организују референдум о питањима која се тичу свих грађана Шпаније.

Каталонске власти зато су организовале незваничне консултације о статусу Каталоније и упослиле 40.000 волонтера на бирачким местима.

„Упркос огромним препрекама, успели смо да извучемо гласачке кутије и листиће“, рекао је председник владе Каталоније Артур Мас након што је убацио листић у кутију у једној школи у Барселони, пренео је АП.

Последњих година истраживања јавног мњења показују да 80% од 7,5 милиона становника Каталоније подржава организацују референдума о независности при чему половина подржава раскид вековне везе са Шпанијом. Управо одржано неформално изјашњавање било је нова велика демонстрација поборника независности у богатом региону Шпаније поносном на своју традицију и језик.

Мас је рекао да је гласање било само симболично али "да ће тражити да му свет помогне да убеди шпанске институције да та покрајина заслужује референдум на којем ће одлучити о својој будућности". Први човек Каталоније сматра да то што је на необавезујући референдум изашло више од два милиона људи треба сматрати значајнијим од самог резултата изјашњавања.

„Стекли смо право на референдум“, истакао је Мас и додао да незванични референдум представља "историјски успех" стварајући услове за "право", званично изјашњавање о будућности Каталоније. „Још једном Каталонија показала да жели сама собом да управља“, казао је лидер каталонске владе.

У међувремену је шпанско државно тужилаштво саопштило да ће наставити истрагу како би се установило да ли је неформалним гласањем влада Каталоније прекршила закон.

Министар правде Шпаније Рафаел Катала (Catala) описао је референдум као „пропагандни акт организован од стране поборника независности који нема демократску валидност“.

Лидер опозиционих социјалиста Педро Санчес (Sanchez), како је пренео ББЦ, прокоментарисао је пак да 10. новембар означава почетак нове ере, када Каталонија није ван Шпаније али је „авангарда промена“ које ће водити федералној Шпанији.

Сецесионичке снаге у Каталонији ојачале су за време економске кризе у Шпанији а влада у Мадриду константно одбија да тој покрајини да већу контролу над њеним финансијама.

Каталонци се жале да у заједничку касу дају много више кроз порезе него што добијају назад из Мадрида.

Извор[уреди]