Београд: Локални план акције за децу, збрињавање деце улице и њихово укључивање у припремни предшколски програм и ове године

Извор: Викиновости


20. јануар 2010.
Београд/ Србија

Секретаријат за дечју заштиту финансирао је прошле године програмске активности Центра за интеграцију младих које су се првенствено односиле на збрињавање деце улице, помоћ при њиховом укључивању у обавезни припремни предшколски програм, као и подизање капацитета породица за укључивање у нормалне друштвене токове. Ове активности биће настављене и у овој години.

– Секретаријат ће и ове године са Центром за интеграцију младих радити на реализацији активности које су подржане одлуком градоначелника, а које су усмерене ка унапређењу система дечје заштите на територији Београда у оним сегментима који нису покривени постојећим решењима. Сматрамо да је неопходно наставити рад на реализацији Локалног плана акције за децу, јер ће то бити вишеструко корисно за све структуре друштва, а посебно за децу и младе из миграционих група. Реализација таквог плана, који би осмислили и координирали стручњаци, знатно би унапредила дечју заштиту у нашем граду, а истовремено би се маркирали проблеми, односно сегменти на које је потребно додатно се фокусирати – рекла је Љиљана Јовчић, секретарка за дечју заштиту.

Локалним планом акције поставили би се краткорочни, средњорочни и дугорочни приоритети у дечјој заштити, мапирали постојећи ресурси, утврдиле слабости постојећег система (посебно оне које се тичу заштите деце из маргинализованих група) и предложили начини за њихово отклањање. У његову израду биће укључени сви релевантни социјални фактори, као и цивилни сектор.

– Важно искуство у претходном периоду свакако je и рад „хуманих патрола”. Секретаријат је заједно са Центром за интеграцију младих осмислио програм рада на терену који би за циљ имао превентивно деловање на просјачење и скитничарење, са посебним освртом на децу млађу од 10 година. Да би се план реализовао, неопходна је подршка и координација са различитим секторима друштва, као на пример са Секретаријатом за социјалну заштиту, Полицијском управом града Београда, Тужилаштвом и Градским центром за социјални рад. Сматрамо да Центар има потребна знања, а пре свега искуство и мотивацију да координира тај пројекат – казала је Љиљана Јовчић.

Захваљујући раду теренских радника „хуманих патрола”, деца су обавештавана да морају да се склоне са улице , као и о постојању места где то могу да ураде. У Свратишту је током прошле године боравило 391 дете улице.

Извор[уреди]