Београд: Градоначелник Драган Ђилас обишао завршне радове у Булевару краља Александра

Извор: Викиновости


30. август 2010.
Београд/ Србија

Градоначелник Београда Драган Ђилас обишао је вечерас са својим сарадницима, директорима јавних комуналних предузећа и представницима извођача и подизвођача завршне радове у Булевару краља Александра. Реконструкција ове саобраћајнице на деоници од Вуковог споменика до улице Господара Вучића (Цветкова пијаца) део је пројекта обнове града Београда, који се финансира делимично из кредита Европске инвестиционе банке, а делимично из буџета града. Радови су почели 13. фебруара и обухватили су реконструкцију трамвајске двоколосечне пруге, трамвајске контактне мреже, коловоза, тротоара и инфраструктуре.

– На овом пројекту град је показао да кад нешто обећа то и уради, и тај ћемо приступ имати и при реализацији свих других пројеката. Захваљујем људима из града и свих предузећа који су пет и по месеци радили и по дану и по мраку, и по киши и по великој врућини, да би Булевар краља Александра био завршен у року, до 1. септембра. Аутомобили ће овуда поћи већ сутра, а трамваји у среду ујутру. Мислим да су данас и грађани који у њему живе задовољни, пошто су добили улицу која прелепо изгледа и у којој ће много боље и квалитетније живети него до сада. Нови трамваји које смо купили у Шпанији стајаће на станицама у булевару следеће године и они ће са платанима, које ћемо садити крајем октобра и у новембру, овој улици дати изглед какав заслужује. Наредних дана бићемо срећни и што имамо нове школе и обданишта, нове улице и мост који се гради, београдски воз који ће ускоро почети да функционише пробно, а од нове године пуним капацитетом. Радимо све што можемо да у овим кризним временима Београд настави да се развија – рекао је Ђилас.

У оквиру реконструкције трамвајска пруга измештена је у средину саобраћајнице у дужини од 2,5 километара и изграђена у трамвајској баштици ширине 7,5 метара. Пруга је и издигнута у односу на коловоз саобраћајнице, а у оба смера је изграђено 12 трамвајских и два аутобуска стајалишта. На трамвајским стајалиштима постављена је заштитна пешачка ограда, а она имају и рампе које омогућавају приступ особама са инвалидитетом и тактилне плоче (дирекционе плоче) за вођење слепих и слабовидих особа преко површине стајалишног платоа и приступ предњим вратима трамваја. На стајалиштима је постављено и по 14 надстрешница и стајалишних стубова, а она су поплочана двослојним бетонским плочама.

Реконструисана је и трамвајска контактна мрежа и уграђени су нови стубови мреже у средини трамвајске баштице. Коловоз ширине 6,5 метара за сваки смер реконструисан је у дужини од 2,5 километара по смеру и састоји се од две саобраћајне траке. Омогућена су лева скретања из Булевара краља Александра у Тршћанску, Батутову и улицу Вјекослава Ковача, а у супротном смеру скретања су омогућена у улице Господара Вучића и Станислава Сремчевића.

Тротоар је поплочан двослојним бетонским плочама, а дуж спољне ивице коловоза пројектоване су паркинг површине (косо паркирање под углом од 60 степени, подужно паркирање) и урађена паркинг места резервисана за инвалиде (подужно, паркинг места под углом од 45 степени). На овај начин добијено је више од 400 паркинг места, а цео паркинг је поплочан двослојним бетонским плочама.

На овој деоници постављена је нова вертикална сигнализација, а коловоз је обележен хоризонталном сигнализацијом. На седам раскрсница и пет семафоризованих пешачких прелаза у зони трамвајских стајалишта биће примењено адаптибилно управљање саобраћајем. Постављено је и 12 управљачких уређаја за управљање радом светлосних сигнала (УРС) дуж трасе, који ће бити повезани са координационим оптичким каблом на Центар за управљање саобраћајем, који се налази у Секретаријату за саобраћај. На свим раскрсницама постављени су детекторски уређаји за возила на главном правцу и на прилазним улицама. Постављени су и детектори трамваја на стубовима и пешачки детектори са давачем акустичких сигнала за слепа и слабовида лица, као и самостални давачи акустичних сигнала.

Реконструкција је обухватила и санацију трамвајске пруге на раскрсници Булевара краља Александра и Рузвелтове улице и опремање саобраћајне сигнализације на три раскрснице и њихово прикључење на будући систем адаптибилног управљања саобраћајем: Булевар краља Александра – Кнегиње Зорке, Булевар краља Александра – Рузвелтова и Рузвелтова – Краљице Марије.

Издвојена трамвајска баштица у средишњем делу Булевара краља Александра, са уграђеним адаптибилним системом управљања саобраћајем чији рад зависи од оптерећења на мрежи, обезбедиће давање предности возилима јавног превоза. Потпуно издвојена траса трамваја повећаће проточност укупног саобраћаја и онемогућити друге учеснике да ометају трамвајски саобраћај, а трамваји неће ометати остала возила када скрећу удесно. Повећана је и безбедност и смањена бука и вибрације које изазива трамвајски саобраћај.

Са обе стране улице изграђен је нови магистални топловод, који ће омогућити да више десетина хиљада квадратних метара стамбеног и пословног простора буде прикључено на систем даљинског грејања. Тиме ће бити смањен број индивидуалних котларница у најужем градском језгру, а значајно ће бити растерећена и „Врачарска магистрала”, из које се топлотном енергијом снабдевају објекти на врачарском платоу.

Обновљена је стара и постављена нова водоводна и канализациона мрежа, што доприноси сигурнијем и квалитетнијем водоснабдевању потрошача, као и смањењу губитака на водоводној мрежи и трошкова одржавања. Изградњом нове и реконструциојом старе канализационе мреже побољшано је одвођење прерађених вода дуж булевара и спречено плављење и изливање отпадних и кишних вода.

Што се електроинсталација тиче, демонтирана је ваздушна и уграђена кабловска мрежа. Поред тога, вишеструко је проширена и телекомуникациона мрежа. На булевару је постављено и ново осветљење са канделабрима.

На деоници од Вуковог споменика до раскрснице са улицом Господара Вучића уграђено је 26 подземних контејнера, постављено 60 ђубријера, уклоњено 425 квадратних метара графита, скинуто 280 плаката и обојено 113 стубова. У Булевару краља Александра ће бити посађен и дрворед са 483 стабла, што је за 60 стабала више него пре реконструкције. Нова стабла садиће се у сарадњи са Шумарским факултетом и Републичким шумарским институтом, нови дрворед биће савременији и имаће систем за наводњавање, а на тротоарима ће бити касете које ће спречавати да корење дотиче инсталације. У оквиру реконструкције је извршено и озелењавање парковских површина, а у току је постављање и неколико јавних чесми дуж Булевара краља Александра.

Извор[уреди]