Масовни нестанак слонова у Кенији и Танзанији

Извор: Викиновости
Афрички слон
Слика: Laslovarga.

6. септембар 2014.
Танзанија/ Кенија (Beta) - Светска фондација за природу (WWF) саопштила је да је у Кенији и Танзанији забележен масовни нестанак слонова, што је забринуло научнике.

Видео извештај који је објављен у граду Аруши у Танзанији, показао је „забрињавајући број“ мртвих слонова у екосистему на подручју Мара - Серенгети.

Избројано је укупно 192 остатака јединки слонови, од чега је 117 нађено у Кенији, а 75 у Танзанији.

Светска фондација за природу оцењује као шокантно то што је 84 одсто остатака слонови на+ених у Кенији било ван Националног резервата Масаи Мара и сваком су недостајале кљове.

Те статистике су алармирале друштва за заштиту природе у Кенији и Танзанији која позивају владе тих земаља да појачају активности на заштити слонова, али и да нађу решење у борби против криволова и боље заштите слонове ван заштићених подручја.

Владе Кеније и Танзаније изразиле су заинтересованост за сарадњу са стручњацима за заштиту природе, како би се нашла трајна решења за најугроженије врсте, попут слонова и носорога.

Светска фондондација за природу, који сарађује са владама у налажењу решења против криволова, идентификовао је подручје Мау-Мара-Серенгети као приоритетно и улаже велика средства у његову заштиту.

Министар природних ресурса и туризма Танзаније је у четвртак објавио снимак из ваздуха пребројаних слонова и позвао две земље на сарадњу у борби против криволова и илегалне трговине производима направљеним од дивљих врста животиња у тој области.

У видео извештају је пребројано укупно 7.535 слонова и 61.896 биво.

Као резултат интензивних активности за заштиту врста и станишта општи тренд бројности слонови и бивола на подручју Мара-Серенгети је растући - од 2.058 јединики слона 1986. године, до 7.535 јединки 2014. Раст је такође забележен и код јединки бизона- од 54.979 (1986. године) до 61.896 (2014 године).

Извор[уреди]